Skype - Msn Σκαλώματα

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spiderpan »

Καλημέρα! Αν ξέρει κάποιος αρκετά για τα συνηθισμένα προβλήματα του msn και του skype, ας μου απαντήσει.
Λοιπόν, όσον αφορά το msn, αρχικά είχα πρόβλημα με την βιντεοκλήση. Ο υπολογιστής είναι ένα μονοπύρηνο μπρίκι, με λίγες αναβαθμίσεις κυρίως στη μνήμη(από 0.5gb σε 1.5gb) και ότι τού χα βάλει μία καινούρια κάρτα γραφικών και ένα τροφοδοτικό. SP2 windows XP έχω.
Λοιπόν, με την προηγούμενη έκδοση του windows live messenger(την καινούρια φαίνεται την κατεβάζει μόνο σε Vista και #7), μου άνοιγε μόνο την κλήση βίντεο που είναι χωρίς ήχο και παραμένει σε μικρό μέγεθος. Όποτε πάταγα την κανονική βιντεοκλήση κόλαγε το msn και το έκλεινα μόνο με την διαχείριση εργασιών!
Μετά κατέβασα το skype και βρήκα την υγειά μου! Ωστόσο, σκέφτηκα ότι το πρόβλημα είναι ότι απλά το μπρίκι μου δεν μπορεί να σηκώσει την βιντεοκλήση του msn γι'αυτό και κολλάει. Το skype όμως γιατί δούλευε μια χαρά;!
Αργότερα, καβάτζωσα ένα λαπτοπ, 2πύρηνο με 3gb RAM, στο οποίο και το msn και το skype δουλεύουν μια χαρά. Ησύχασα τελικά. Πιστεύω ότι όσον αφορά το "μπρίκι" μου πρέπει να ήταν θέμα μνήμης(όχι κάποιος ιός) και κόλαγε το msn, ασχέτως που το skype δούλευε μια χαρά.

Ποιο είναι το πρόβλημα ακόμα; Στης κοπέλας μου τον H/Y. Είχε ένα ελαφρώς καλύτερο μπρίκι από το δικό μου, το οποίο το αναβάθμισε πρόσφατα(δε μ'άκουσε να πάει να πάρει καινούριο), με 2-2.5gb RAM και νομίζω της έβαλαν διπύρηνο επεξεργαστή, χωρίς να είμαι σίγουρος. Με windows XP και εκείνη. Το msn της, παρά την αναβάθμιση, πάλι κόλλαγε στην βιντεοκλήση. Το αφήσαμε στην άκρη το βρωμοmsn και χρησιμοποιούσαμε μόνο skype.
Τις τελευταίες μέρες, της έβγαζε εκείνη την μπλε οθόνη που ελέγχει σκληρούς πριν την εκκίνηση των windows, αλλά απ'ότι κατάλαβα σκάναρε τον εξωτερικό που ήταν συνδεδεμένος. Ένα αυτό. Δεύτερον, πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον μια επανεκκίνηση τύπου "μπλε οθόνη με κάτι αραμαϊκά γράμματα και μετά αναγκαστική επανεκκίνηση." Τρίτον, ενώ δούλευε το skype μέχρι χτες το μεσημέρι μια χαρά, το βράδυ έβγαζε σφάλμα στο "skype.exe" και δε συνδεόταν. (σημ: έχει την προηγούμενη έκδοση, όχι αυτή που βγήκε τώρα τις τελευταίες μέρες). Της είπα και έκανε απεγκατάσταση, αλλά στην επανεγκατάσταση έβγαζε πάλι σφάλμα.

Ξέρω ότι είναι μεγάλη πιθανότητα να έχει κάποιον ιό, αλλά θέλω να αποκλείσω τις άλλες πιθανότητες πρώτα, γιατί γενικά προσέχει, μπαίνει σε συγκεκριμένα site και κατεβάζει κυρίως με rapidshare που της έφτιαξα και για κάποιο λόγο με torrent δεν μπορεί να κατεβάσει καθόλου. Anti-virus έχει και κείνη το avast(home) όπως και εγώ, το οποίο θεωρώ ότι είναι πολύ καλό. Έκανε full scanning πριν 4-5 μέρες. Κάτι βρήκε αλλά το διόρθωσε. Κρίμα πάλι για format, πριν 2 μήνες δούλεψε σαν καινούριος.

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου δώσει τα φώτα του.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spyrοs »

Η βιντεοκλήση του MSN είναι ΓΤΠ imo :roll:

Για το Skype δεν έχω ακούσει παράπονα, ακόμη και από παιδιά που έχουν XP!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spiderpan »

Ούτε εγώ είχα ακούσει κάτι γι'αυτό μου κάνει εντύπωση.

Από την άλλη, το utorrent γιατί δεν κατεβάζει, μια και σε πέτυχα;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spyrοs »

Δε δουλεύει καν ή βγάζει το κόκκινο θαυμαστικό :?:

(Check και τα PM σου)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Διάτανος »

φίλε spiderpan ΚΑΡΑΕΠΙΚ η υπογραφή σου!!!! είναι περίληψη του bran new day ή κάνω λάθος? χώσε έχει και anti-venom!
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spiderpan »

Spyrοs wrote:Δε δουλεύει καν ή βγάζει το κόκκινο θαυμαστικό :?:
Απ'οτι μου είπε βγάζει σφάλμα στο κατέβασμα. Λογικά θα έχει και κόκκινο θαυμαστικό.
Spyrοs wrote:(Check και τα PM σου)
Ναι το δα αφού το διορθωσα... :)

Εδιτ:
Διάτανος wrote:φίλε spiderpan ΚΑΡΑΕΠΙΚ η υπογραφή σου!!!! είναι περίληψη του bran new day ή κάνω λάθος? χώσε έχει και anti-venom!
Ναι, ήταν από τα τελευταία εξώφυλλα πριν λήξει το BND και μπει στο Big Time.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spyrοs »

Spiderpan wrote:
Spyrοs wrote:Δε δουλεύει καν ή βγάζει το κόκκινο θαυμαστικό :?:
Απ'οτι μου είπε βγάζει σφάλμα στο κατέβασμα. Λογικά θα έχει και κόκκινο θαυμαστικό.
Μπορεί να φταίει και κάτι κουλό σε στυλ "Δεν υπάρχει το file path όπου προσπαθεί να σώσει το torrent" και κάτι άλλα ωραία ;)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by Spiderpan »

Απ' ότι κατάλαβα, είναι και το skype λίγο μα***ιασμένο. Όμως, βρήκα και άλλη μια εφαρμογή, που φημολογείται ότι είναι καλύτερη. Το oovoo το ξέρει κανείς;;;
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Skype - Msn Σκαλώματα

Post by ball38 »

Spyrοs wrote:
Spiderpan wrote:
Spyrοs wrote:Δε δουλεύει καν ή βγάζει το κόκκινο θαυμαστικό :?:
Απ'οτι μου είπε βγάζει σφάλμα στο κατέβασμα. Λογικά θα έχει και κόκκινο θαυμαστικό.
Μπορεί να φταίει και κάτι κουλό σε στυλ "Δεν υπάρχει το file path όπου προσπαθεί να σώσει το torrent" και κάτι άλλα ωραία ;)

Υπαρχει και ενα σπανιο bug που εμφανιζεται σε ορισμενες εκδοσεις του utorrent (δε θυμαμαι ποιες), κατεβασε την τελευταια!

Το διαβασα στο adslgr.com , ψαξ'το κι εκει αν θες
Post Reply

Return to “Software”