Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by tsag »

Λakedaimonas wrote:Για να πάρετε μια μικρή γεύση για το τι γίνεται στην ελληνική αγορά εργασία μηχανικών και να έχετε τροφή για σκέψη όταν θα πάτε να ψηφίσετε ότι είναι αυτό που θέλετε να ψηφίσετε στην ΓΣ.
Η εταιρεία
“EPFS - European Food Processing Systems Ltd",
με ηγετική θέση στον τομέα του Βιομηχανικού Σχεδιασμού Επεξεργασίας Υγρών Τροφίμων,
επιθυμεί να προσλάβει:

ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ Μηχανολόγο ΤΕΙ / ΑΕΙ (Κωδ.: OTS / PA)

Γενική Περιγραφή θέσης
Γραμματειακή υποστήριξη στο τμήμα Πωλήσεων & After Sales
Διαχείριση τηλεφωνικού κέντρου
Διαχείριση (ηλεκτρονικής) αλληλογραφίας, τήρηση και οργάνωση αρχείου
Προετοιμασία τεχνικών προσφορών, συναντήσεων καθώς και παρουσιάσεων.
Αναλυτικότερα:
Οι κατάλληλοι/ες υποψήφιοι/ες, απόφοιτοι/ες τουλάχιστον ΤΕΙ Μηχανολογίας, θα πρέπει να έχουν εργαστεί κατά το παρελθόν στα καθήκοντα γραμματέως τεχνικού τμήματος.
Ο/Η κάτοχος της θέσης θα αναλάβει τη γραμματειακή υποστήριξη, την εμπορική διαχείριση καθώς και τιμολόγηση, υποστηρίζοντας τα τμήματα Πωλήσεων και After Sales.
Θα πρέπει να γνωρίζει άριστα την αγγλική γλώσσα καθότι θα επικοινωνεί συχνά με τους ξένους προμηθευτικούς οίκους βιομηχανικού εξοπλισμού.
Απαραίτητα Προσόντα:
Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ (ή Κολλεγίου σε ειδικότητα «Μηχανολογίας»)
Άριστη γνώση Αγγλικών (Proficiency)
Γνώση Γερμανικών θα εκτιμηθεί επιπρόσθετα
Άριστη γνώση Η/Υ (MS Office)
Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3+ έτη σε ανάλογη θέση
Εμπειρία στην οργάνωση γραφείου
Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές δυνατότητες
Άτομο σοβαρό, εχέμυθο, οργανωτικό, εργατικό, συνεργάσιμο

Παροχές Εταιρίας
Πλήρης ασφαλιστική κάλυψη
Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών (αναλόγως προσόντων και προϋπηρεσίας)
Ευχάριστο & φιλικό περιβάλλον
Δυνατότητες εξέλιξης :D :D :D :D :D :D :D
πηγή kariera.gr


Ποτέ ξανά δεν είχε ζητηθεί σε αγγελία εργασίας γραμματέας μηχανολόγος μηχανικός, ξέρω ότι μοιάζει με φάρσα αλλά δεν είναι!

Όσοι νομίζετε ότι θα γαμάτε κωλαράκια με το χαρτί του ΕΜΠ το πιο πιθανό είναι να στήνετε κωλαράκια σαν γραμματείς! ΤΙ ΞΕΦΤΙΛΑ! χαχαχααχα!

Και για αυτή την κατάσταση, ας είμαστε σοβαροί και ειλικρινείς, για αυτή την κατάσταση ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ και οι Γενικές Συνελεύσεις έλεος πια έγινε τέτοια καραμέλα αυτή η δικαιολογία που την σιχάθηκα μέχρι και εγώ!

Καλησπέρα και καλή τύχη.


ΑΝΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


ελεγξες την εταιρια ?
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by sid »

ΖΕΙ !
ΖΕΙ !
η κοινή λογική ΖΕΙ

p.s. στον-ξέρει-ποιός
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by maurh_8uella »

Γιατί σας ξαφνιάζει τόσο πολύ η εν λόγω αγγελία? Αφού μπορεί να ψωνίσει ο ιδιοκτήτης από το πάνω ράφι γιατί να μην το κάνει?
mariosvl8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 73
Joined: Wed May 12, 2010 4:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Marousi

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by mariosvl8 »

Δεν πειραζει τσαγκ......τελειωσε εσυ την σχολη και γινε διευθυντικο στελεχος!!!!!!!νομιζεις θα κανεις καταληψη και θα ανοιξουν οι πορτες δια μαγειας...
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by KonTaz »

Απαράδεκτος και γελοίος ο τρόπος με τον οποίο μιλούσε ο ομιλητής της ΔΑΠ(εριστικός όσο δεν πάει,κάνοντας χειρονομίες στις ερώτησεις κλπ).Πιο γελοίοι αυτοί που του πέταξαν καφέδες και νερά.

Καλά για το προεδρείο της συνέλευσης ότι και να πει κανείς είναι λίγο...
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
kobeVT
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 38
Joined: Sat Nov 06, 2010 10:31 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by kobeVT »

Ξερει κανεις αν μετα τη συνελευση εγιναν εργαστηρια φυσικης???
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by KonTaz »

kobeVT wrote:Ξερει κανεις αν μετα τη συνελευση εγιναν εργαστηρια φυσικης???
Η συνέλευση τελείωσε 17.30.Οπότε δεν νομίζω :D
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
xavales
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Mon Oct 25, 2010 8:25 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by xavales »

Αν πιστέυεις οτι θα αλλάξεις το status quo, και γενικότερα μια κατάσταση η οποία τροφοδοτείται από νοοτροπία βαθιά ριζομένη στο μυαλό του έλληνα, με κατάληψη ενός μήνα ισοδυναμεί με το να πιστέυεις στον Άγιο Βασίλη. Μπορεί υπό άλλες συνθήκες να ψήφιζα κατάληψη και να έβγαινα και στους δρόμους να διαδηλώσω, σε αυτή τη χώρα όμως μόνο το χρόνο μου θα χάσω..
Δηλαδή λες ότι υπάρχει σαπίλα αλλά επειδή,όπως λες,είναι ριζωμένη στον Έλληνα γίνεσαι κι εσύ σάπιος και όταν βγεις θα τη δεχτείς?
Λοιπόν επειδή δεν είμαστε ούτε παιδάκια, ούτε ρομαντικοί πρωτοετείς, ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του
Δηλαδή εσύ το να αρνείσαι να κάνεις αυτό που (λανθασμένα) σε οδηγεί να κάνεις η κοινωνία το θεωρείς παιδικό?
Η ευθύνη σου λοιπόν είναι να είσαι καλός φοιτητής όπως είπες πριν κι αυτό θα σε οδηγήσει που?
στο να γίνεις ένα μέλος της κοινωνίας αυτής που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι με μια καλά αμοιβόμενη δουλειά έχει ολοκληρωθεί σαν άνθρωπος?

ΑΥΤΟ είναι παιδικό,όχι η προσπάθεια να διώξεις τη σαπίλα,απ'το κεφάλι σου αρχικά,και μετά από τους άλλους
Όσο κρυβόμαστε πίσω από τη "σάπια χώρα" για να δικαιολογήσουμε τη μαζική έλλειψη @ρχιδιών που μας έχουν προκαλέσει τα ΜΜΕ τόσο καιρό,δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Τσακωνόμαστε για παρατάξεις ενώ θα έπρεπε να τσακωνόμαστε για τρόπους σκέψης και αντίληψης.
User avatar
trelaras
Corporal
Corporal
Posts: 12
Joined: Thu May 20, 2010 2:13 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Στο ροζ συννεφάκι μου...

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by trelaras »

mech222 wrote: φιλε τρελαρα συμφωνω απολυτα μαζι σου,,αυτες οι 3 γραμμες που διαλεξα ειναι γεγονος,
Xαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου. Το θέμα βέβαια δεν είναι οι καταλήψεις όσο περισσότερο η νοοτροπία και σ' αυτό αναφερόμουν περισσότερο πριν.
Επίσης δεν είναι δυνατόν από αυτή τη συζήτηση να βγει μια απάντηση του στυλ "ναι" ή "όχι" στις καταλήψεις και δεν πρέπει. Αυτό που πρέπει να βγει, και μας καλώ όλους να το κάνουμε αυτό, είναι αντιπροτάσεις. Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν διαφέρουμε σε τίποτα από κάποιους συναδέλφους οι οποίοι μέσω των καταλήψεων λένε απλώς όχι στο οτιδήποτε και δεν προσπαθούν να το φέρουν στα μέτρα τους. Βεβαίως υπεραπλουστεύω αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω (ελπίζω τουλάχιστον).
Ωραία είναι να λέμε ότι δεν μας αρέσουν κάποια πράγματα αλλά ως εκεί. Και το βλέπω συνέχεια αυτό. Σε τι διαφέρουμε εμείς που δεν προτιμούμε τις καταλήψεις από τους άλλους;
Όπως λέει και ο Lakedaimonas "Τροφή για σκέψη".
Καληνύχτα.
User avatar
trelaras
Corporal
Corporal
Posts: 12
Joined: Thu May 20, 2010 2:13 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Στο ροζ συννεφάκι μου...

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 30/11/10)

Post by trelaras »

xavales wrote: Τσακωνόμαστε για παρατάξεις ενώ θα έπρεπε να τσακωνόμαστε για τρόπους σκέψης και αντίληψης.
+1000 Και εκεί τελικά ήθελα να καταλήξω. Μπράβο.
Εγώ λέω να κλείσουμε αυτό το thread και να ανοίξουμε ένα άλλο για "τρόπους σκέψης και αντίληψης".
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”