Ξενογλωσσα Εγγραφα

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Ξενογλωσσα Εγγραφα

Post by Trist4n »

Καιρο ηθελα να θιξω το συγκεκριμενο ζητημα:

Προκειται κυριως για τις αναλυτικες βαθμολογιες, που ζητειται να συνοδευουν πανω κατω καθε αιτηση για μεταπτυχιακο/διδακτορικο που απεθυνεται σε πανεπιστημιο του εξωτερικου. Απ'οτι εμαθα προσφατα, η σχολη δε χορηγει κανενα χαρτι παρα μονο στην ελληνικη, με αποτελεσμα να πρεπει να λαβει κανεις επικυρωμενο αντιγραφο της μεταφρασης του εγγραφου απο την αντιστοιχη πρεσβεια η το υπουργειο εξωτερικων, το οποιο και πληρωνει ΧΡΥΣΟ.
Για καθε επιπλεον αντιγραφο που θα χρειαστεις, πληρωνεις κι αλλα.

Επειδη φανταζομαι οτι θα ειναι ματαιος κοπος να προτεινω στη γραμματεια να αρχισει να εκδιδει τις διαφορες βεβαιωσεις, αναλυτικες κλπ, εστω στην Αγγλικη, ελεγα να κατσω να φτιαξω μονος μου ενα template, να το δωσω ετοιμο στη γραμματεια, ελπιζοντας οτι θα εγκριθει απο το οποιο αρμοδιο συμβουλιο/επιτροπη η ενσωματωση του στο προγραμμα της γραμματειας και η χρηση του.

Τα αγγλικα κα γερμανικα μου ειναι καλα, σιγουρα μπορω να μεταφρασω με ακριβεια τους τιτλους των μαθηματων, αλλα αν, για λογους τυπικους, ζητηθουν οι πανομοιοτυπες με του υπουργειου μεταφρασεις και τιποτα αλλο, θα δανειστω απο καποιον που εχει ηδη λαβει τετοια βεβαιωση και θα αντιγραψω τα ονοματα.

Μπορει τα χρηματα να μην ειναι πολλα για καθεναν χωριστα, 5-10 ευρω, αλλα ειναι αμαρτια να τους τα σκας για μια εκτυπωση (διοτι περι αυτου προκειται), και ειναι και φοβερα αντιδεοντολογικο, κατ' εμε, να σου ζητειται να πληρωσεις κατι το οποιο θα επρεπε να σου δινεται δωρεαν. Αλλωστε, 5-10 ευρω απο τον καθενα μας, επι 200 που κανουν καθε χρονο αιτησεις σε ξενα πανεπιστημια...

Για την ωρα, αν καποιος εχει τετοια αναλυτικη, ας μου τη στειλει σε ενα σκαν παρακαλω. Αρχης γενομενης απο αυτες στα αγγλικα.
Αν σας απασχολει η εχεμυθεια, ξερω γω... Σβηστε το ονομα σας.
I am going according to plan.
User avatar
tpm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 30
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ξενογλωσσα Εγγραφα

Post by tpm »

Στον αγγλικο οδηγο σπουδων της σχολης, υπαρχουν τα μαθηματα που διδασκονται στα αγγλικα. Περισυ που χρειαζομουν μια μεταφραση της αναλυτικης, αυτο που μου εδωσαν απο την μεταφραστικη υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικων (την οποια και πληρωσα χρυσο οπως ειπε ο αποπανω) ηταν μια αντιγραφη των μαθηματων οπως φαινονται στον αγγλικο οδηγο σπουδων με τις απαραιτητες σφραγιδες και υπογραφες. Απο την σελιδα 17 του παρακατω...
Attachments
ME_EN_2009-2010.pdf
Αγγλικος οδηγος σπουδων 2009-2010
(469.24 KiB) Downloaded 739 times
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Ξενογλωσσα Εγγραφα

Post by Spyrοs »

Μπορείς να δεις μια μετάφραση των μαθημάτων στον αγγλικό οδηγό σπουδών μας!
Attachments
NTUA_ME_en_2009-2010.pdf
(469.24 KiB) Downloaded 703 times
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ξενογλωσσα Εγγραφα

Post by Trist4n »

Να σαι καλα, δεν το ειχα υποψιν μου οτι υπηρχε αυτο (χαζομαρα μου αληθεια, να μην αναζητησω ξενογλωσσο οδηγο σπουδων).
Θα παω μια βολτα αυριο απο τη γραμματεια να δω τι θα μας πουνε.
I am going according to plan.
error_404
Private
Private
Posts: 3
Joined: Sat Apr 10, 2010 4:33 pm

Re: Ξενογλωσσα Εγγραφα

Post by error_404 »

Trist4n wrote:Να σαι καλα, δεν το ειχα υποψιν μου οτι υπηρχε αυτο (χαζομαρα μου αληθεια, να μην αναζητησω ξενογλωσσο οδηγο σπουδων).
Θα παω μια βολτα αυριο απο τη γραμματεια να δω τι θα μας πουνε.
Τελικά τι είπανε?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”