Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
pvk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Tue May 18, 2010 1:41 pm

Re: Re:

Post by pvk »

sid wrote:
azazel320 wrote:Θα στοιχηματιζα περισσότερα και απο το να ξαναδαγκωσει ο Σουαρες πως η επιστολή αυτη δεν γίνεται να ειναι γραμμενη απο φοιτητές τεχνολογικού ιδρύματος. Απο τον τροπο γραφης

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχω ιδέα ποιός είναι ο σουαρες και αν δαγκώνει σαν λυσσασμένη ερωμένη αλλά θα έβαζα στοίχημα πιο σίγουρο από το αν θα ξανά δαγκώσει η Άνια : η θεώρηση σου είναι τόσο αποτυχημένα στερεοτυπικη που μοιραία εξαγει συμπεράσματα στερεοτυπικως αποτυχημένα

Π.σ.
Προς την κοπελιά που εξειρε την ανάγκη να κάνει κουμάντο η επαναστατική μειοψηφία : τότε τι σκατα τις θέλουμε τις συνελεύσεις ;
Οεο ; (υπέθεσα φύλο συνομιλητή από την ανάγκη του να στείλει φιλάκια σε πλειοψηφία αρρένων αναγνωστών)
Ωχ...Κι εγώ που νόμιζα ότι έστελνα φιλάκια σε κάτι γκομενίτσες..Αγοράκι είσαι τελικά εσύ βρε?
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re:

Post by sid »

azazel320 wrote:Sid άντε για ύπνο τώρα

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Νομίζω ότι η απάντηση σου δεν προάγει πολιτισμένο διάλογο και αναμένω από την φιλτατη ομάδα διαχείρισης ότι η επικείμενη διαγραφή του δεν θα συμπαρασύρει και το προηγούμενο ποστ μου που θέτει ένα φλέγον ερώτημα θέλω να πιστεύω
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by nagas »

Λίγο ήρεμα με τον Σουάρες, μην ξεφεύγει η συζήτηση.
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

Στις ειδήσεις του ΣΚΑΙ σήμερα είχε αφιέρωμα στην πλευρά των φοιτητών (επιτέλους) για την όλη κατάσταση στο ΕΜΠ και στο 50:00 περίπου ξεκινάει το εν λόγω ρεπορτάζ.

Παρεπιπτόντως, επειδή λέτε περί επιστολών κλπ πιο πριν, μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια....

Peace out ombres!!!!!!

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=250462
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
Galthazar7
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Jan 29, 2014 4:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Galthazar7 »

τμήμα αλληλογραφίας φοιτητή που αναρτήθηκε σε γκρουπ στο facebook

" Όσο για τα ακαδημαϊκά δεν προτίθεμαι να μετατρέψω τα ΣΜ 2 σε κρυφό σχολειό. Τα μαθήματα - εξετάσεις θα γίνουν όποτε η πολιτεία - πρυτανικές αρχές αποφασίσουν να αναλάβουν τις ευθύνες τους και εξασφαλίσουν την ομαλή λειτουργία του ιδρύματος, οπότε και θα συνεχίσουμε. Συστήνω υπομονή και ψυχραιμία.
Β. Σπιτάς "

Πιστεύω λέει πολλά αυτή η απάντηση...όποιος θέλει θα καταλάβει!

καληνύχτα γιατί έχει και τα drafts τώρα
User avatar
centy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 173
Joined: Sat Sep 10, 2011 4:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens south coast

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by centy »

Πολυ σωστη απαντηση, ας γινει αυτο επισημη θεση απο ολους τους καθηγητες λοιπον, να μην ανεβαινουμε στη σχολη χωρις λογο, και πανω απο ολα να μην πηγαινει το διαβασμα χαμενο.
In before εχω παθητικη σταση, ναι, εχω, εγω ουτε ξυλο παιζω, ουτε βριζω, ουτε καγκελα σκαρφαλωνω, χωρις λογο, οι υπευθυνοι ας κανουν το καθηκον τους.
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

Heihachi wrote: Μια διευκρίνηση, και αν κανω λαθος οποίος θέλει ας με διορθώσει...
Δεν είναι απεργία, κατάληψη είναι μόνο... Κανένας εργαζόμενος δεν δηλώνει απεργία...
Δεν είναι τυχαίο που αυτή τη φορά καμιά απόφαση για απεργία δεν ανεβαίνει στο Internet πάρα μόνο ατυπες ανακοινώσεις για συνέχιση αγώνα... Το φθινόπωρο είχαν φτιάξει και blog πέρα από τις σελίδες του εμπ που ανέβαιναν αποφάσεις.. Τώρα στις σελίδες αυτές δεν ανεβαίνει τίποτα.. Σου εμπ μονο ανακοινώσεις για κάλεσμα συνελευσεων..
Όχι βέβαια ότι την προηγούμενη φορά δήλωσαν όλοι την απεργία, διψήφιος αριθμός την δήλωσε, και αυτό το έχει παραδεχτεί διοικητικός μπροστά μου...
Σωστή παρατήρηση..

(Άσχετο: τα του Κινέζου στη σελ. 41 είναι όλα τα λεφτά..)
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

XaVass wrote:
shagrec wrote:Το ότι δεν θα έχουν να τα ταΐσουν σε λίγο δε σημαίνει όμως ότι οι δικοί μου γονείς θα πρέπει να με πληρώνουν ένα χρόνο παραπάνω επειδή δε με αφήνουν να μπω στη σχολή του πανεπιστήμιου ώστε να τελειώσω και να βγω κάποια στιγμή στην αγορά εργασίας και να συντηρηθώ. έτσι περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Και ...εξυπνάκια μήπως θα μου δίνεις εσύ 300 ευρώ για τους επόμενους 8 μήνες για να ζήσω ....... Περιμένω να μου πεις που να συναντηθούμε να πάρω τα 2400. Αν δεν μπορείς σήμερα λόγω καύσωνα το κανονίζουμε και αύριο....
Έχεις εν μέρει δίκιο και εν μέρει άδικο. Η λογική σου είναι τελείως εγωιστική. Και καλά κάνεις. Αλλά με την ίδια λογική, όπως εσύ μιλάς έτσι και χέστηκες για αυτούς, σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν και εκείνοι ακριβώς το ίδιο για εσένα. Και, με αυτή τη λογική, πες μου, ποιος κερδίζει;
Αυτός που είναι νόμιμος...


pvk wrote:Είχες τρομερή έμπνευση όταν το σκέφτηκες αυτό? Θλίβεσαι που δεν λειτουργούν οι μηχανισμοί σ αυτή τη χώρα? Νιώθεις ότι έιμασε απολίτιστοι και οπιθσοδρομικοί που δεν μπαίνουν οι μπάτσοι μέσα όπως ορίζει ο νόμος να σπάσουν την απεργία? Όπως έκαναν στη χαλυβουργεία στη βιομε κ.ο.κ?? Ρε μικροί νεοφιλελεύθεροι και καλά απολιτικ και λιγο επιστημονίσκοι μαζί αυτή η κοινωνία που οραματίζεστε και σας πλασάρουν τα μμε η ε.ε και οι μηχανισμοί προπαγάνδας δεν θα έρθει ποτέ ρε. Γιατί? Γιατί κουμάντο θα κάνει η επαναστατική μειοψηφία και όχι το κοπάδι με τα πρόβατα. Φιλάκια..
Το τερμάτισες... Είμαι σε πλήρη απόγνωση.



ΥΓ. Θέλω να παρατηρήσω τα εξής για τους κακόμοιρους διαχειριστές του e-polytexneio:

-Μόλις σήμερα, μετά από μια συζήτηση, αντιλήφθηκα κι εγώ πόσο στοχοποιημένοι είναι αυτοί οι άνθρωποι από τους αγωνιστές μας, καθώς και οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ μέσα. Επειδή δεν χρησιμοποιούμε τις δομές τους (ΓΣ) για να επικοινωνήσουμε? Επειδή δεν δέχονται ότι μπορεί να υφίσταται διαφορετική άποψη? Κρανιοεγκεφαλική κάκωση?

-Τους αξίζει ένα μπράβο, μόνο και μόνο που κάθονται και διαβάζουν όλη τη σαβούρα που ανεβαίνει στο forum αυτές τις μέρες και δεν τα παρατάνε όλα... Εμένα πονούν τα μάτια μου κάθε φορά που μπαίνω, με αυτά που διαβάζω.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by nagas »

Mike 1.0 wrote:
-Τους αξίζει ένα μπράβο, μόνο και μόνο που κάθονται και διαβάζουν όλη τη σαβούρα που ανεβαίνει στο forum αυτές τις μέρες και δεν τα παρατάνε όλα... Εμένα πονούν τα μάτια μου κάθε φορά που μπαίνω, με αυτά που διαβάζω.
Όχι μην το λες, καλά περνάμε (συνήθως). Απλά γίνεται λίγο καζάνι το κεφάλι μας και διαβάζοντας τα τελευταία είμαι πεπεισμένος ότι ο Σουάρες είναι ένας Κινέζος διοικητικός, που κατέβασε ανεξάρτητο πλαίσιο. Τι; Όχι;
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
Circle
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 74
Joined: Fri Sep 09, 2011 5:00 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Circle »

Καλά κάνατε και σβήσατε τα υβριστικά ποστ. Προφανώς δεν μπαίνουμε εδώ μέσα για να διαβάσουμε μπινελίκια (ωστόσο με τις τραγικές καταστάσεις που ζούμε, έχουμε την ανάγκη να μπινελικώσουμε κάποιον και το e-polytexneio μοιάζει δελεαστικός προορισμός).

Επίσης, καλά κάνατε και δεν σβήσατε το σιχαμένο μήνυμα του pvk περί επαναστατικής μειοψηφίας και εριστικά "φιλάκια" κτλ. Τέτοιες απόψεις δεν πρέπει να κρύβονται. Τουναντίον πρέπει να το κάνουμε quote συνέχεια να ακουστούν όσο πιο πολύ γίνεται και να βγάλουν (όσοι μπορούν) τα συμπεράσματά τους για τους αλληλέγγυους και τους "αλληλέγγυους της φάσης". Τίποτα δεν λέγεται πάνω στα νεύρα, πέρα από αυτό που πραγματικά πιστεύει κάποιος.

Έχουν φτάσει σε τέτοια σημεία προπαγάνδας ώστε να αμφισβητούν το αυτονόητο: πως αν έρχονταν ΟΛΟΙ οι φοιτητές στη συνέλευση, οι ανοικτές σχολές δεν θα νικούσαν με διαφορά μερικών ψήφων αλλά κάμποσων δεκάδων.

Τέλος πάντων, από τους διοικητικούς κακία δεν κρατάμε, παρά τα ανήκουστα πράγματα περί περιφρουρήσεων. Δεν τους κρατάω κακία όπως δεν θα κρατούσα κακία και σε έναν πεινασμένο που θα μπει να μου κλέψει το σπίτι: αυτό που κάνει είναι πέρα για πέρα κατακριτέο, αλλά είναι σε απόγνωση και τον καταλαβαίνω, έστω και αν τον έδιωχνα αν τον έβρισκα μέσα. Μακάρι να τελειώσουν σύντομα όλα αυτά και να δικαιωθεί ο αγώνας τους. (βέβαια, ακόμα και να σωθούν αυτοί από τη σκούπα της κυβέρνησης, θα πάρει κάποιους άλλους η μπάλα, οπότε μηδέν εις το πηλίκο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)

Και όσον αφορά την επιστολή που σας φάνηκε "πολύ καλογραμμένη για να συντάχθηκε από φοιτητές" -θέλω να πιστεύω ότι δεν κάνατε κακόβουλα τέτοια υπόθεση, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά- σας καταλαβαίνω από μια μεριά. Διαβάζω τόσα ποστ εδώ και κάμποσα λεπτά και κοτζάμ φοιτητές πολυτεχνείου δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε το είμαστε από το ήμαστε (το παρατήρησα πολλές φορές). Υπάρχουν, όμως, και άτομα που γνωρίζουν τα απολύτως βασικά γι' αυτό μην προσπαθείτε να κερδίσετε εντυπώσεις.

Τέλος, προσωπικά δεν παίρνω ποτέ στα σοβαρά αυτό το φιάσκο που λέγεται φοιτητική συνέλευση για χίλιους και δύο λόγους που θα μπορούσα να αναλύσω αλλά θα ξεφύγουμε και ούτως ή άλλως πιστεύω ότι τους έχει ήδη σκεφτεί όποιος έχει κριτική σκέψη και δεν φοράει παρωπίδες. Εντούτοις, για όσες σχολές ψηφίστηκε ανοιχτή σχολή, οι φοιτητές οφείλουν να επιχειρήσουν να μπουν μέσα. Το οφείλουν. Ειρηνικά και αποφασιστικά. Από την άλλη, αν κάποιος δεν γουστάρει να μπει σε όλη αυτήν τη φασαρία, δεν αξίζει σε καμία περίπτωση την ειρωνεία των αγωνισταράδων που χλεβάζουν επειδή μαζεύτηκαν επτά ή δεκαεπτά μόνο άτομα. Το πόσο δίκιο έχεις δεν εξαρτάται από το πόσο αγώνα κάνεις γι' αυτό. Duh. Μπορεί να είμαι στον καναπέ μου και να βλέπω μουντιάλ όλη μέρα αλλά και πάλι οι απόψεις μου να είναι χίλιες φορές πιο σωστές από τις απόψεις του άλλου. (άλλο ένα παιχνιδάκι εντυπώσεων δηλαδή οι χλευασμοί, μακριά από κάθε ορθή σκέψη)

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”