Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
goback
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 9
Joined: Sat May 22, 2010 6:43 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by goback »

ας ανεβάσει κατ αρχάς κάποιος τις καταστατικές λειτουργίες του φόρουμ που μπορούν καθορίσουν την ειρωνία γτ εγώ μπερδέυομαι ( με κίνδυνο ακόμα και αυτό που γράφω τώρα να θεωρηθεί ειρωνικό). Επιπλέον να χαίρεσαι το φόρουμ που με το έτσι θέλω κατεβάζει αναρτήσεις που δεν έχουν κανένα υβριστικό σχόλιο απλά παραθέτουν μία άλλη αποψη. Και τώρα θα σου πω την γνώμη μου. Πιστέυω ότι το αυτοί που διαχειρίζονται το σαιτ προσπαθούν να δημιουργήσουν πόλωση και να φέρουν αύριο τους διοικητικούς εναντίον των φοιτητών και φυσικά στηρίζεται αυτό πάνω σε τύπους όπως εσένα που για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν κατί σημαντικό στη ζωή τους δεν βλέπουν ότι το ίδρυμα τους και το μέλλον τους καταστρέφεται μέρα με τη μέρα( και μάντεψε!! δεν φταίνε οι διοικητικοί γι αυτο) αλλά βρήσκουν νόημα στην ύπαρξη τους με το να γεμίζουν τη μέρα τους με ψέυτικα μαθήματα και κοπρεμί με τα πιο αντιδραστικά και "χωμένα" κομμάτια των καθηγητών. Μπράβο και πάλι φίλε!!
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Adamaklas »

goback wrote:ας ανεβάσει κατ αρχάς κάποιος τις καταστατικές λειτουργίες του φόρουμ που μπορούν καθορίσουν την ειρωνία γτ εγώ μπερδέυομαι ( με κίνδυνο ακόμα και αυτό που γράφω τώρα να θεωρηθεί ειρωνικό). Επιπλέον να χαίρεσαι το φόρουμ που με το έτσι θέλω κατεβάζει αναρτήσεις που δεν έχουν κανένα υβριστικό σχόλιο απλά παραθέτουν μία άλλη αποψη. Και τώρα θα σου πω την γνώμη μου. Πιστέυω ότι το αυτοί που διαχειρίζονται το σαιτ προσπαθούν να δημιουργήσουν πόλωση και να φέρουν αύριο τους διοικητικούς εναντίον των φοιτητών και φυσικά στηρίζεται αυτό πάνω σε τύπους όπως εσένα που για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν κατί σημαντικό στη ζωή τους δεν βλέπουν ότι το ίδρυμα τους και το μέλλον τους καταστρέφεται μέρα με τη μέρα( και μάντεψε!! δεν φταίνε οι διοικητικοί γι αυτο) αλλά βρήσκουν νόημα στην ύπαρξη τους με το να γεμίζουν τη μέρα τους με ψέυτικα μαθήματα και κοπρεμί με τα πιο αντιδραστικά και "χωμένα" κομμάτια των καθηγητών. Μπράβο και πάλι φίλε!!
Κοιταξε να δείς πως έχει η φάση:
Πρώτη μέρα των απεργιών 13 του μηνα εγώ ο ίδιος ανεβάζω στο πορταλ, οτι οι πύλες ειναι κλειστές καθώς οι διοικητικοι απεργουν. Οι φοιτητές που θέλουν ανοιχτή την σχολή πασα θυσία με κατηγώρησαν οτι ανέβασα αυτην την ανακοινωση χωρίς πηγες, και είχαν δίκιο, αν και την αλλη μέρα όντως οι πύλες ήταν κλειστές :)

Τώρα οι καθηγητές και ο πρυτανης στέλνουν μνματα και παρακινούν τους φοιτητές να πάνε στην σχολη, και εγώ ο ίδιος πάλι ανεβάζω αυτό το γεγονός, γιατί είναι είδηση!

Φυσικά και βλέπουμε οτι οι καθηγητές δεν θέλουν/φοβούνται(?) να βγάλουν ανάλογη ανακοίνωση ευρέως ( τουλάχιστον όχι ακόμα) και θέλουν οι φοιτητές να κάνουν το τρεμπουσόν.

Ωστόσο, με καποιον τρόπο οι διαχειριστές του φορουμ, κατα βάθος θέλουμε να δουμε τους διοικητικούς και τους φοιτητές να μαλώνουν... εμεις δηλαδη, 3-4 άτομα , όχι η κυβέρνησή μας, όχι οι καθηγητές και τα διοικητικά μέλη, οχι, οι 4 διαχειριστές του e-polytexneio το κανουν όλο αυτο.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αισθάνεσαι αυτά που λές, αλλά να ξέρεις οτι το πιστευω είναι πολύ αδύνατο μπροστά στο γνωρίζω και το να με κατηγορείς για κάτι τέτοιο ... δεν με νοιαζει βασικα :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Onoffon »

goback wrote:ας ανεβάσει κατ αρχάς κάποιος τις καταστατικές λειτουργίες του φόρουμ που μπορούν καθορίσουν την ειρωνία γτ εγώ μπερδέυομαι ( με κίνδυνο ακόμα και αυτό που γράφω τώρα να θεωρηθεί ειρωνικό). Επιπλέον να χαίρεσαι το φόρουμ που με το έτσι θέλω κατεβάζει αναρτήσεις που δεν έχουν κανένα υβριστικό σχόλιο απλά παραθέτουν μία άλλη αποψη. Και τώρα θα σου πω την γνώμη μου. Πιστέυω ότι το αυτοί που διαχειρίζονται το σαιτ προσπαθούν να δημιουργήσουν πόλωση και να φέρουν αύριο τους διοικητικούς εναντίον των φοιτητών και φυσικά στηρίζεται αυτό πάνω σε τύπους όπως εσένα που για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν κατί σημαντικό στη ζωή τους δεν βλέπουν ότι το ίδρυμα τους και το μέλλον τους καταστρέφεται μέρα με τη μέρα( και μάντεψε!! δεν φταίνε οι διοικητικοί γι αυτο) αλλά βρήσκουν νόημα στην ύπαρξη τους με το να γεμίζουν τη μέρα τους με ψέυτικα μαθήματα και κοπρεμί με τα πιο αντιδραστικά και "χωμένα" κομμάτια των καθηγητών. Μπράβο και πάλι φίλε!!
το ιδρυμα το κατεστρεφουν ΚΑΙ οσοι διαρρηγνυοντας τα ιματια τους λενε οτι νοιαζονται για αυτο. Και αυτο μαντεψε!!!! ειναι ειρωνία.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by TiGinetai »

Adamaklas wrote:
Helus wrote:Για όσους δεν γνωρίζουν το e-polytexneio είναι η δεύτερη προσπάθεια forum γιατί η πρώτη κρίθηκε ΠΑΡΑΝΟΜΗ και κατέβηκε το παλιό site. Υπάρχει με την σιωπηλή ανοχή των καθηγητών (όσοι ξέρουν δλδ) οπότε να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί τι λέτε σε άλλα πρόσωπα πέραν των φοιτητών! Για εμένα ήταν πολύ αφελής κίνηση αυτή να στείλει το κείμενο έτσι σε καθηγήτες ("καθώς και σε όλους τους καθηγητές της σχολής προ ολίγου" :o )

Υ.Γ Αν κάτι έχω λάθος διορθώστε ελεύθερα
Ναι τα έχεις όλα λάθος βασικα.
Διορθώνω :)

Δεν είναι η δευτερη προσπάθεια για φορουμ, είναι η πρωτη, το αντίστοιχο φόρουμ για το οποιο μιλάς έκλεισε λόγο χαμηλής κινητικότητας.

Το φόρουμ αυτό δεν υπάρχει με την σιωπηλή ανοχή των καθηγητών.
Στην πραγματικότητα είναι το τρίτο. Αλλά είναι μια άλλη συζήτηση αυτό.

Και όχι δεν έχει σχέση με τους καθηγητές..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

xarhs wrote:Αμα θες να σου απαντήσω θα στο πω από κοντα τι πιστευω! εχω ζωη γενικά και εκτος του forum! έχω το θάρρος της γνωμης μου μπροστα σε κόσμο και όχι πισω απο ένα profil.
σε αυτό έχω απαντήσει πάρα πολλές φορές, αλλά είσαι από άλλη σχολή και δεν έχεις επαφές με τις συνελεύσεις μας οπότε το αφήνω. σου προτείνω να μην το ξαναχρησιμοποιήσεις στον λόγο σου γιατί όσοι ξέρουν γελάνε. επίσης ζωή έχω, λεφτά δεν έχω. τα έχει πάρει όλα το κράτος να κάνει αναδιανομή.

xarhs wrote:ΑΜΑ μπορεσεις και κάνεις μάθημα μπράβο σου αλλά μάλλον πάλι 15 ατόμα θα είστε!και μετά γράψε γιατί κόσμε δεν ήρθες ή ότι φταίνε ξανά οι διοικητικοί! ΠΑΙΔΙΑ αποκτειστε ζωή !όχι μό Internet και e-polytexneio! τν διοικητιο εσύ θα τον μαγειρέψεις?
είναι σχεδόν βέβαιο ότι όσοι πάνε εκεί δεν θα μπορέσουν να κάνουν μάθημα. αλλά πέρα από το αποτέλεσμα, είναι μια καλή απάντηση σε όλους όσους νομίζουν ότι με τον τσαμπουκά και την απειλή βίας θα κάνουν ό,τι γουστάρουν, άσχετα αν θα κάνουν ό,τι γουστάρουν. και δεν απάντησες γιατί πιστεύεις ότι θα είναι τόσα λίγα άτομα. μήπως πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι υπέρ του κλεισίματος του ιδρύματος με το έτσι θέλω;
Adamaklas wrote:Ωστόσο, με καποιον τρόπο οι διαχειριστές του φορουμ, κατα βάθος θέλουμε να δουμε τους διοικητικούς και τους φοιτητές να μαλώνουν... εμεις δηλαδη, 3-4 άτομα , όχι η κυβέρνησή μας, όχι οι καθηγητές και τα διοικητικά μέλη, οχι, οι 4 διαχειριστές του e-polytexneio το κανουν όλο αυτο.
ρε, πείτε στον κόσμο ότι είστε από την λευκή αδελφότητα και ο server του φόρουμ είναι στην τάκλα μακάν.

goback wrote:Και τώρα θα σου πω την γνώμη μου. Πιστέυω ότι το αυτοί που διαχειρίζονται το σαιτ προσπαθούν να δημιουργήσουν πόλωση και να φέρουν αύριο τους διοικητικούς εναντίον των φοιτητών και φυσικά στηρίζεται αυτό πάνω σε τύπους όπως εσένα που για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν κατί σημαντικό στη ζωή τους δεν βλέπουν ότι το ίδρυμα τους και το μέλλον τους καταστρέφεται μέρα με τη μέρα( και μάντεψε!! δεν φταίνε οι διοικητικοί γι αυτο) αλλά βρήσκουν νόημα στην ύπαρξη τους με το να γεμίζουν τη μέρα τους με ψέυτικα μαθήματα και κοπρεμί με τα πιο αντιδραστικά και "χωμένα" κομμάτια των καθηγητών. Μπράβο και πάλι φίλε!!
στο είπε και ο άλλος, το πιστεύω από το γνωρίζω έχει διαφορά (τα πιστεύω τους γνώση τα κάνουν οι θρησκόληπτοι). όσο για τα χωμένα κομμάτια καθηγητών, αν θεωρείς ότι η πλειοψηφία των καθηγητών είναι χωμένη τότε ναι. επίσης να κοιτάξεις ποιοι πρυτάνεις και καθηγητές βρίσκονται σε επιτροπές σοφών κομμάτων και τι λένε (λένε ότι ακριβώς και εσύ), αυτοί δεν είναι χωμένοι. οι καθηγητές είναι αδύναμοι, όχι χωμένοι.


ένα γενικό σχόλιο από την εμπειρία μου (τόσο στο φόρουμ όταν αναλαμβάνουν τα τρολ των παρατάξεων όσο και στην ζωή). γενικά όσοι υποστηρίζουν τα κλεισίματα σχολών με φασιστικούς τρόπους τα λεγόμενα τους βασίζονται σε χαρακτηρισμούς όχι επιχειρήματα. κορυφαία από αυτά είναι 1) να έρθεις να μας τα πεις από κοντά (τυπικό δείγμα αδυναμίας επιχειρήματος και βασισμένου στο συναίσθημα λόγου), 2) είσαι βολεμένος (άλλο ένα τυπικό παράδειγμα αδυναμίας τοποθέτησης στη λογική και επίκλησης του κινήτρου του άλλους λες και ξέρουν τα πάντα για τους άλλους) 3) είσαι μικρόνοος (αυτό είναι και δείγμα μεγαλομανίας να πιστεύεις ότι ο άλλος είναι ηλίθιος και των σώζεις). Αυτά είναι τα πιο κοινά χωρίς να είναι τα βασικά ανά περίπτωση. όσο για την αισθητική στα γραπτά και τον λόγο χαρακτηρίζονται από τρεις λέξεις: θράσος, θράσος, θράσος.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Stallion
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 156
Joined: Sat Mar 27, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Stallion »

Kuchiki_Byakuya wrote:
goback wrote:Μια τύπισα που καλεί αυθαίρετα κόσμο να αντιπαρατεθεί με τους διοικητικούς για να κάνει μια ομαδούλα μάθημα δηλαδή δεν έχει κάτι το ειρωνικό πιστεύεις;
δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών είναι μια ομαδούλα;
Δε φάνηκε πάντως για συντριπτική πλειοψηφία χθες. Συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι τα 7 άτομα που πήγαν χθες ούτε τα 98 άτομα που έληξαν την κατάληψη προχθες και δεν πάτησε κανείς όπως συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι αυτοί που ψηφίζουν κατάληψη και την κλείνουν.Ειδικά όταν μόνο τα άτομα που ψήφισαν (όχι αυτοί που δεν ασχολήθηκαν καν) στις φοιτητικές είναι 513.Άλλο αν οι συνελεύσεις είναι φαρσοκωμωδία.
Θα δείξει σήμερα τη δεύτερη μέρα πιο οργανωμένα τι θα μαζέψει.
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by ratchild »

Stallion wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote:
goback wrote:Μια τύπισα που καλεί αυθαίρετα κόσμο να αντιπαρατεθεί με τους διοικητικούς για να κάνει μια ομαδούλα μάθημα δηλαδή δεν έχει κάτι το ειρωνικό πιστεύεις;
δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών είναι μια ομαδούλα;
Δε φάνηκε πάντως για συντριπτική πλειοψηφία χθες. Συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι τα 7 άτομα που πήγαν χθες ούτε τα 98 άτομα που έληξαν την κατάληψη προχθες και δεν πάτησε κανείς όπως συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι αυτοί που ψηφίζουν κατάληψη και την κλείνουν.Ειδικά όταν μόνο τα άτομα που ψήφισαν (όχι αυτοί που δεν ασχολήθηκαν καν) στις φοιτητικές είναι 513.Άλλο αν οι συνελεύσεις είναι φαρσοκωμωδία.
Θα δείξει σήμερα τη δεύτερη μέρα πιο οργανωμένα τι θα μαζέψει.
Εχω σκασει στα γελια μ αυτα που εγραψες να σαι καλα,το ειχα δει και πιο πριν αλλα τωρα το θυμηθηκα παλι ευχαριστω.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

Stallion wrote:Δε φάνηκε πάντως για συντριπτική πλειοψηφία χθες. Συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι τα 7 άτομα που πήγαν χθες ούτε τα 98 άτομα που έληξαν την κατάληψη προχθες και δεν πάτησε κανείς όπως συντριπτική πλειοψηφία δεν είναι αυτοί που ψηφίζουν κατάληψη και την κλείνουν.Ειδικά όταν μόνο τα άτομα που ψήφισαν (όχι αυτοί που δεν ασχολήθηκαν καν) στις φοιτητικές είναι 513.Άλλο αν οι συνελεύσεις είναι φαρσοκωμωδία.
Θα δείξει σήμερα τη δεύτερη μέρα πιο οργανωμένα τι θα μαζέψει.
θα τα πω με μια παρομοίωση που καταλαβαίνουμε όλοι. αν έχεις μια δεδομένη τάση σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα το ρεύμα που θα περάσει εξαρτάται από την αντίσταση. μικρή αντίσταση μεγάλο ρεύμα, μεγάλη αντίσταση μικρό ρεύμα.

τι σημαίνει τώρα αυτή η κοινότοπη βλακεία που έγραψα και ξέρουμε όλοι. δεν μπορείς να περιμένεις ο ίδιος αριθμός ατόμων που κατέβηκε με καφεδιές σε μια συνέλευση απλά για να ψηφίσει να κατέβει να ανοίξει τις πύλες του πολυτεχνείου. στο ένα η αντίσταση είναι μικρή ενώ στο άλλο η αντίσταση είναι πολλή (μα πολλή) μεγάλη. ειδικά αν προσθέσεις και τους ταλιμπάν των παρατάξεων που μπορεί να βρεις στις πύλες. εγώ μιλάω για τάση ενώ εσύ μιλάς για ρεύμα χωρίς να βάλεις την αντίσταση μέσα. όπως ακόμα μεγαλύτερο ρεύμα θα περάσει αν η αντίσταση είναι μικρή, όπως το να γράφεις από την ασφάλεια του σπιτιού σου σε έναν υπολογιστή. έχω περάσει και από τα τρία στάδια της αντίστασης και ξέρω την διαφορά από προσωπική πείρα.

για να μιλάμε για το ίδιο πράγμα θα πρέπει να πεις ότι η πλειοψηφία των φοιτητών θέλει το πολυτεχνείο κλειστό, πράγμα που δεν ισχύει. για να μην βάλω μέσα και την συσπείρωση των δύο απόψεων.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
centy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 173
Joined: Sat Sep 10, 2011 4:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens south coast

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by centy »

... Eξετασεις δινονται? μπορει καποιος να απαντησει σε αυτο εαν γνωριζει? Να μην διαβαζουμε και τσαμπα δηλαδη.. Σε αλλα πανεπηστημια βγαζουν standard προγραμμα απο ενα μηνα+ πριν και εδω δεν ξερουμε αν θα ειναι τελικα ανοιχτη η σχολη απο την προηγουμένη... Η κλειστη θα ειναι η ανοιχτη, ανεξαρτητα απο τους λογους τι και πως, αυτο το demi ειναι πραγματικα εκνευριστικο..
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by ratchild »

centy wrote:... Eξετασεις δινονται? μπορει καποιος να απαντησει σε αυτο εαν γνωριζει? Να μην διαβαζουμε και τσαμπα δηλαδη.. Σε αλλα πανεπηστημια βγαζουν standard προγραμμα απο ενα μηνα+ πριν και εδω δεν ξερουμε αν θα ειναι τελικα ανοιχτη η σχολη απο την προηγουμένη... Η κλειστη θα ειναι η ανοιχτη, ανεξαρτητα απο τους λογους τι και πως, αυτο το demi ειναι πραγματικα εκνευριστικο..
http://www.youtube.com/watch?v=ro3EPPYbn44
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”