Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
shipaddicted
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 23
Joined: Tue Jun 17, 2014 10:49 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by shipaddicted »

Kokontina-_- wrote:Η λύση είναι απλή. Όποιος θέλει να ανοίξουν οι σχολές και να δώσουμε κανένα μάθημα επιτέλους, και γνωρίζει προφανώς τα δικαιώματά του στην εκπαίδευση, να έρθει στη σχολή να διαμαρτυρηθεί.
Όπως έχουν αυτοί δικαίωμα να απεργούν , έτσι έχω και εγώ και ο καθένας. Να πάμε όλοι όσοι πιστεύουμε ότι θέλουμε να πάρουμε πριν τη δεκαετία πτυχίο, να κάτσουμε στις πύλες. Την πρώτη μέρα θα ναι 5, τη δεύτερη που θα μαθευτεί 20, την τρίτη 100 κ πάει λέγοντας.

πως μπορούμε να το οργανώσουμε????
τα επιχειρήματα για την ανοιχτή πύλη ζωγράφου είναι ασχολίαστα,μήπως θυμάμστε ότι απο σεπτέμβρη μέχρι δεκέμβρη οι πύλες ήταν ανοιχτές όταν είχε συνέλευση? τώρα τις κλέινουν και σου λένε δεν γταίμε εμείς έπρεπε να ξέρεις ότι μπάινεις απο ζωγράφου,δεν υπάρχει καμιά σκοπιμότητα εκεί ε??
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by ball38 »

Για αρχή να πάτε στη συνέλευση του ΦΣ της Τρίτης να ψηφίσετε ανοιχτή σχολή..
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Spiderpan »

Εγώ ανέβηκα χτες και κάναμε συνέλευση αντικειμενικά με όσους χρειάζονταν για να έχουμε ίσα ίσα απαρτία. Θεωρώ απαράδεκτο να είναι τόσοι λίγοι και να παίρνονται αποφάσεις για τόσο σοβαρά ζητήματα.

Εφόσον μας επηρεάζει όλους, θα έπρεπε να είμαστε όλοι πάνω, εξαιρουμένων περιπτώσεων που πρακτικά όντως δεν μπορούν. Απαράδεκτο και για τις δυο πλευρές. Με 78 ψήφους συμφωνήθηκε κατάληψη και αυτοί που την ήθελαν ανοιχτή ήταν περίπου 54. Τι νούμερα είναι αυτά ρε παιδιά; Καίγεται ο κ***ς μας και μόνο τόσοι ανεβαίνουμε;

Το πράγμα έχει ως εξής, όποιος θέλει να κάνει κάτι το κάνει. Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Πόσες φορές έχω πετύχει να σκαρφαλώνουν την Κοκκινοπούλου και να μπαίνουν μέσα. Αλλά δε χρειάζεται να κάνεις τον Ταρζάν, μπορείς να μπεις από Ζωγράφου. Ούτε 10 λεπτά δεν είναι. Σε 5 λεπτά έχεις βγει στο προαύλιο. Και σίγα ρε παιδιά, το περπάτημα καλό κάνει. Καις και καμιά θερμίδα. Εγώ προσωπικά, πολλές φορές βαριέμαι να περιμένω το λεωφορείο φάντασμα στην κατεχάκη και το κόβω με τα πόδια. Πέρα από αυτό μπορείτε να πάτε και από τις εστίες.

Στην προηγούμενη εξεταστική, του Μαρτίου, είχαν πέσει τα Ρευστά με την Εφοδιαστική την ίδια ώρα. Πως νομίζετε ότι άλλαξε; Προφανώς, σκέφτηκα, με αυτούς των Ρευστών δεν θα βγάλω άκρη σίγουρα. Οπότε συνεννοήθηκα με γραμματεία και τους καθηγητές της Εφοδιαστικής, βρήκα ποιοι άλλοι τα έχουν και θέλουν να τα δώσουν και τα 2, μίλησαν κ αυτοί και τελικά ενέργησε ο Τατσιόπουλος (ευτυχώς που ο Κοσμήτορας της σχολής ήταν από τον τομέα, οπότε τον ένοιαζε άμεσα) και άλλαξε το πρόγραμμα.

Συμπέρασμα, μην περιμένετε να ξεκινήσει κάτι κάποιος άλλος για να ξεκουνηθείτε και σεις. Αν σκεφτείς κάτι καν'το.
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

shipaddicted wrote:πως μπορούμε να το οργανώσουμε????
Είναι απλό, ζούμε στον αιώνα της υπερπληροφόρησης και της εύκολης επικοινωνίας. Έχω ήδη μιλήσει σε πολλούς συμφοιτητές μου και όσοι θέλουν να ανοίξει η σχολή, θα κατέβουν στην επόμενη συνέλευση. Έτσι λαμβάνεις αποφάσεις για το μέλλον σου κ δν κάθεσαι στον καναπέ σου κ να αφήνεις το μέλλον σου στα χέρια άλλων.
Πες λοιπόν και εσύ κ όποιος άλλος ενδιαφέρεται να έρθει στη συνέλευση, να απαιτήσει να περάσει από όποια πύλη γουστάρει, γιατί στο κάτω κάτω υπήρξε κάλεσμα για Γενική Συνέλευση και δεν μπορούν να σου πουν όχι (και ακόμα και όχι να ακούσεις, περίμενε απ έξω από την πύλη να έρθει κ άλλος κόσμος να γίνεται πολλοί να δεις που θα σε αφήσουν).
Δε χρειάζεσαι κανέναν να σε πάρει από το χεράκι και να σε φέρει σε Γ.Σ. Και προφανώς να κατέβει ανεξάρτητο πλαίσιο για ανοιχτές σχολές.
Κάπως έτσι παίρνεις το μέλλον σου στα χέρια σου...

Ps: Θα θεωρούσα με το φτωχό μου το μυαλό (που ουδόλως φτωχό είναι) να γίνει κάτι και πριν την Τρίτη, μπας κ δν κινδυνεύουμε να χάσουμε εξάμηνο και μαθήματα εξεταστικής κλπ από όλο αυτό. Αν γίνει Τρίτη, χάνουμε ήδη τόσες μέρες μαθημάτων και εργαστηρίων, καθώς και τα μαθήματα του Σ/Κ/Δ/Τ. Είναι πολλά....
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Spiderpan »

Δεν είναι κακή ιδέα. Με τον ίδιο τρόπο που μαζεύουν υπογραφές και συγκαλούν συνέλευση για κατάληψη, μπορούμε και το για το αντίθετο λογικά. Θα πρέπει να δούμε το καταστατικό αναλυτικά για το τι προβλέπεται.

Α μια και το θυμήθηκα, το απαραίτητο ποσοστό απαρτίας καθορίζεται από τον αριθμό όσων ψηφίζουν στις εκλογές. Ας αυξήσουμε τον αριθμό στις επόμενες φοιτητικές εκλογές για να χρειάζονται πολύ περισσότεροι για απαρτία. Ρίξτε και λευκό ή άκυρο αν δεν γουστάρετε κάποια παράταξη, αλλά πηγαίνετε γιατί όπως καταλαβαίνετε μετράει.
shipaddicted
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 23
Joined: Tue Jun 17, 2014 10:49 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by shipaddicted »

εγώ προτείνω να δημιουργήσουμε εδω ένα τοπικ που θα δηλώνουμε συμμετοχή οσοι είναι υπέρ για συγκέντρωση στις πύλες και να το κοινοποιήσουμε και σε μέσα δικτύωσης facebook κλπ
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by cgkr »

Spiderpan wrote: Α μια και το θυμήθηκα, το απαραίτητο ποσοστό απαρτίας καθορίζεται από τον αριθμό όσων ψηφίζουν στις εκλογές. Ας αυξήσουμε τον αριθμό στις επόμενες φοιτητικές εκλογές για να χρειάζονται πολύ περισσότεροι για απαρτία. Ρίξτε και λευκό ή άκυρο αν δεν γουστάρετε κάποια παράταξη, αλλά πηγαίνετε γιατί όπως καταλαβαίνετε μετράει.
Δεν νομίζω ότι τα άκυρα προσμετρώνται στην κάλπη.
Spiderpan
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jul 04, 2010 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Spider Island

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Spiderpan »

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι μετριέται η προσέλευση και με βάση αυτό τον αριθμό βγαίνει και η απαραίτητη απαρτία. Θα το κοιτάξω, αλλά σίγουρα κάποιος από δω ήδη θα ξέρει σίγουρα!
rchrys
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Wed Oct 06, 2010 6:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by rchrys »

Συνεχίζουν τις κινητοποιήσεις οι διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ
18 Ιουνίου 2014 - 10:40
Συνεχίζουν τις κινητοποιήσεις οι διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ

Νέα σαρανταοκτάωρη απεργία για την Πέμπτη και την Παρασκευή κήρυξε η ομοσπονδία των διοικητικών υπαλλήλων των πανεπιστημίων, ενώ κρίσιμη για την τύχη του εξαμήνου στο πανεπιστήμιο Αθηνών θεωρείται η γενική συνέλευση που πραγματοποιεί αύριο ο σύλλογος των εργαζομένων του ιδρύματος.

Την ίδια ώρα, υπό κατάληψη βρίσκονται οι εγκαταστάσεις του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου από διοικητικούς υπαλλήλους καθώς και το πανεπιστήμιο της Πάτρας.

Οι διοικητικοί υπάλληλοι αντιδρούν στον σχεδιασμό της κυβέρνησης να αξιολογηθούν οι οργανισμοί και τα οργανογράμματα των ανώτατων ιδρυμάτων από ανεξάρτητο εκτιμητή και στη συνέχεια να καλυφθούν 600 θέσεις από την δεξαμενή των υπαλλήλων που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα.

Η κυβέρνηση διαβεβαιώνει από την πλευρά της ότι η διαδικασία θα προχωρήσει τάχιστα και ότι θα προκηρυχθούν και νέες θέσεις σε περίπτωση που ο εκτιμητής κρίνει ότι υπάρχει έλλειμμα προσωπικού.




Ω ναι! Πηγή: nerit.gr
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

....
Last edited by Kokontina-_- on Wed Jun 18, 2014 5:20 pm, edited 2 times in total.
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”