Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Post by LindemannWeierstrass »

Καλησπέρα σε όλους,

Με έχουν δεχτεί σε διδακτορικό πρόγραμμα και μου ζητάνε επίσημο αποδεικτικό ότι το 9.02/10 στο πτυχίο είναι 1st class honours. Με μια αναζήτηση το μόνο που έχω καταφέρει να βρω είναι αυτός ο ανεπίσημος πίνακας: http://en.wikipedia.org/wiki/Academic_grading_in_Greece .

Υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί που να επιβεβαιώνει αυτή την ισοδυναμία; Αν ναι τότε που θα μπορούσα να το βρω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
TheMaster5928
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 35
Joined: Wed Jan 08, 2014 11:33 pm
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Post by TheMaster5928 »

Πρωτοετης ειμαι , αλλα φανταζομαι οτι με μια μεταφραση στα Αγγλικα(ή στην καταλληλη γλωσσα) , απ'την αρμοδια αρχη , του πτυχιου , θα δει το Πανεπιστημιο οτι εχεις 9.02/10 και οτι αντιστοιχει σε First Class ... Αν ειναι στειλε mail στον επευθυνο με το link της wiki και θεσε το ερωτημα αν αρκει το πτυχιο ... Καλη επιτυχια παντως σε καθε περιπτωση ...
The major difference between a thing that might go wrong and a thing that cannot possibly go wrong is that when a thing that cannot possibly go wrong goes wrong, it usually turns out to be impossible to get at and repair.
- Douglas Adams
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Post by LindemannWeierstrass »

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά η μετάφραση δεν αρκεί :/ .. Έχω ήδη στείλει πτυχίο και αναλυτική, μεταφρασμένα από το Βρετανικό Συμβούλιο (όπου το άριστα μεταφράζεται σε excellent και όχι first class), αλλά θέλουν κάποια απόδειξη ότι το δικό μας άριστα/λίαν καλώς/καλώς είναι ισάξιο με το αντίστοιχο δικό τους. Υποθέτω θέλουν αποδεικτικό αναγνωρισμένο από κάποιο Ευρωπαϊκό φορέα. Κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι κάπου στο ΕΜΠ μπορείς να πάρεις επίσημο αποδεικτικό ότι το πτυχίο είναι ισοδύναμο με MSc, και αυτό που ρωτάω είναι μήπως ξέρετε αν γίνεται κάτι τέτοιο και για τους βαθμούς. Ευχαριστώ πάντως.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Post by nagas »

Αυτα τα νουμερα μου προκαλουν ιλιγγους..... Πάντως δε χανεις κατι να ρωτησεις σε καποια υπηρεσια της πρυτανιας.
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Επίσημο αποδεικτικό ισοδυναμίας με 1st class honours

Post by zke »

Αν ξέρει κάποιος και με το GPA τι παίζει. Και αν επηρεάζει ότι το Άριστα σε μας είναι 9 όχι 8,5.
Επίσης, εγώ θα ρώταγα αν φτάνει να τους αποδείξεις ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις για First Class Honours, που ίσως επιβεβαιώνεται και από χαρτί της γραμματείας(?).
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”