Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by castiel »

δεν εχει γινει καποια ανακοίνωση, ούτε έχω ακούσει σε συνέλευση να λένε πως διαγράφηκε κάποιος από το εμπ
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by isis »

ευχαριστω για την απαντηση cas.

(πως αισθανεσαι ως θνητος; :P )
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by soti »

Ρε παιδιά, μην ρωτάτε άσκοπα. Ακόμα και να υπήρχε θέμα με διαγραφές, η σχολή είναι κλειστή. Συνεπώς, μηδέν εις το πηλίκον. Κατα τ'άλλα ισχύει μάλλον ότι λέει το πρώτο ποστ.

http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 75#p112731

Τα επόμενα δύο εξάμηνα, προβλέπονται να είναι τα τελευταία για όσους μπήκαν στην σχολή μέχρι το '03. Εκτός απροόπτου φυσικά.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by isis »

Δεν ειναι ασκοπη η ερωτηση γιατι σε σχολες αλλων ιδρυματων, οι γραμματειες εχουν ενημερωσει εδω και καιρο τους φοιτητες τους για τις επικειμενες διαγραφες.
Σε αντιθεση με τη δικη μου σχολη για πχ (ΗΜΜΥ) που η γραμματεια μου απαντησε πως ο νομος δε θα εφαρμοστει.
Η εμπειρια μου στη σχολη μου εχει δειξει πως ειναι πολυ πιθανες οι στο παρα πεντε αλλαγες στα οσα λεγονται και εφαρμοζονται εν τελει στο ιδρυμα.
Επιπροσθετα, οι πρυτανεις εχουν πει οχι στη διαγραφη των αιωνιων σε καποια συνοδο τους και τυπικα θα ισχυσουν οσα γραφει το πρωτο ποστ αν δεν οριστει κατι διαφορετικο στον κανονισμο του οργανισμου, ο οποιος στο εμπ δεν εχει συσταθει ακομα.
Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ρωταω να μαθω αν στις αλλες σχολες του ΕΜΠ εχει υπαρξει επισημη ενημερωση ή και ανακοινωση.
Ευχαριστω.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by soti »

@isis
Ακόμα και να υπήρχε θέμα με διαγραφές, η σχολή είναι κλειστή.
Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να υπάρξουν εξελίξεις. Επειδή ανήκω στην κατηγορία των ενδιαφερόμενων φοιτητών, σου συνιστώ το εξής: Κάνε τα κουμάντα σου ή όποιος άλλος με ορόσημο τον Οκτώβριο του '14. Οποιαδήποτε εξέλιξη προκύψει θα είναι μετατόπιση της ημερομηνίας διαγραφής στο μέλλον, σίγουρα όχι νωρίτερα. Συνεπώς μόνο να κερδίσεις μπορείς έτσι και όχι να χάσεις. Το "άσκοπο" αναφέρεται στην χρονική στιγμή, επειδή δεν λειτουργεί τίποτα. Τα σέβη μου, κυρία Ίσιδα.

υ.γ. Δεν ενδιαφέρει τόσο τι λέει η κάθε γραμματεία και η εκτίμηση τους αλλά οι επίσημες αποφάσεις. Ως τώρα ισχύει ότι η αυλαία πέφτει για μερικούς τον Οκτώβριο του '14 και με αυτό θα πρέπει να πορευτούμε μέχρι νεοτέρας.
isis
Sergeant
Sergeant
Posts: 25
Joined: Thu Sep 19, 2013 3:01 am
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Female

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by isis »

Καταλαβαίνω τι μου λες αλλά ρωτάω για να προγραμματίσω το άμεσο μέλλον μου. Καταρχην να σου πω οτι διαβαζω πως η εξεταστική του Σεμπτεμβρίου δεν είναι μέσα για τις πρώτες διαγραφές οπότε μετατίπισε το ορόσημο τον Αύγουστο το '14. Δεν διαγράφομαι με την πρώτη φουρνιά, αλλά στο τέλος του ακαδημαικού έτους 14-15. Ωστόσο, εργάζομαι σε δουλειά που απαιτεί συχνά ταξίδια οπότε αν είναι να ισχύσει ο νόμος αυστηρά, για κάθε ενδεχόμενο είναι προτιμότερο να κάνω αίτηση διακοπής σπουδών για ένα χρόνο για να μην μετρήσει ο χρόνος αυτός. Αυτή τη στιγμή όντως δε λειτουργεί τίποτα αλλά επίσημη ενημέρωση σε σχολές άλλων ιδρυμάτων έχει υπάρξει εδώ και πολύ καιρό.
andrea21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 116
Joined: Tue Oct 26, 2010 7:39 pm

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by andrea21 »

soti wrote:Ρε παιδιά, μην ρωτάτε άσκοπα. Ακόμα και να υπήρχε θέμα με διαγραφές, η σχολή είναι κλειστή. Συνεπώς, μηδέν εις το πηλίκον. Κατα τ'άλλα ισχύει μάλλον ότι λέει το πρώτο ποστ.

http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... 75#p112731

Τα επόμενα δύο εξάμηνα, προβλέπονται να είναι τα τελευταία για όσους μπήκαν στην σχολή μέχρι το '03. Εκτός απροόπτου φυσικά.
καλησπέρα,
σχετικά με το τελευταίο που ανέφερες κ αφορά τις διαγραφές στη σχολή μας(αν τελικά ισχύσουν) που N=5 νομίζω ότι: (1) για το σεπτέμβριο 2014 αφορά όσους μπήκαν έως 2001-02(mc01---) κ παλαιότερα
(2)για το σεπτέμβριο 2015 όσοι μπήκαν 2002-03(mc02---) έως 2005-06(mc05---)
(3) για τους υπόλοιπους 2Ν από τότε που μπήκαν
αν δεν τα έχω καταλάβει σωστά άς με διορθώσει κάποιος ή ας το επιβεβαιώσει...το τελευταίο που έγραψες αφορά τετραετείς(Ν=4) σχολές νομίζω...
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by soti »

Σωστή η παρατήρηση σου. Δυστυχώς μόνο η γραμματεία μπορεί να προσδιορίσει ποιους ακριβώς αφορά.
User avatar
squall
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Dec 07, 2010 6:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by squall »

Επαναφέρω το ζήτημα. Έχει υπάρξει κάποια ανακοίνωση από τη γραμματεία Μηχανολόγων;
Nothing is true, everything is permitted.
User avatar
nikolio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 343
Joined: Sun Jun 03, 2012 11:20 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διαγραφές 'αιώνιων' φοιτητών

Post by nikolio »

δυσκολο να υπαρξει,εδω καλα καλα δεν εχουνε βγαλει ακ.ετος...ας εχουμε στο μυαλο μας καλου κακου το σεπτεμβρη του 14 ως καταλυτικη ημερομηνια κ μεχρι τοτε βλεπουμε...
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”