Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

Νομίζω ότι όποιος νιώθει ότι θίγεται ή έχει να παρουσιάσει μία πρόταση με επιχειρήματα, είναι ελεύθερος να στείλει mail, συλλογή υπογραφών κλπ. Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι παίζουν τουλάχιστον δύο σενάρια για την εξεταστική και θα παρθεί απόφαση την Παρασκευή.
Mail καλό θα ήταν να σταλεί σίγουρα στον Πρύτανη, τα άλλα μέλη της πρυτανείας, τους κοσμήτορες και στους καθηγητές-μέλη του Συμβουλίου Ιδρύματος.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
nickosv
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 27
Joined: Wed Feb 02, 2011 11:49 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by nickosv »

Ακριβώς!! Ποιός είπε οτι όλοι θέλουμε να δώσουμε Φλεβάρη? Πολύς κόσμος είχε διαβάσει και θέλει να δώσει να ξεμπερδεύει.. Στους ναυπηγούς εμείς έχουμε και προαπαιτούμενα που μας κόβουν μαθήματα!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by a_nikos »

filippos wrote:Τι μαλακίες είναι αυτές που διαβάζω για mail κλπ ; Ποιος είπε ότι όλοι οι μη επι πτυχίω προτιμούν να δώσουν το Φλεβάρη αντι για τώρα;
Γιατί αρπαζεσαι; Εσένα σου αρέσει το σενάριο να βγει Παρασκευή πρόγραμμα και Δευτέρα να ξεκινήσει εξεταστική fast forward μετά από δύο μήνες κλειστη σχολή και χωρίς να έχουν την ευθύνη οι φοιτητές; Γιατι εμένα δν μου φαίνεται ότι αυτό βοηθάει τους φοιτητές, σαν τιμωρία μοιάζει.

Sent from my LT30p using Tapatalk
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
nickosv
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 27
Joined: Wed Feb 02, 2011 11:49 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by nickosv »

a_nikos wrote:
filippos wrote:Τι μαλακίες είναι αυτές που διαβάζω για mail κλπ ; Ποιος είπε ότι όλοι οι μη επι πτυχίω προτιμούν να δώσουν το Φλεβάρη αντι για τώρα;
Γιατί αρπαζεσαι; Εσένα σου αρέσει το σενάριο να βγει Παρασκευή πρόγραμμα και Δευτέρα να ξεκινήσει εξεταστική fast forward μετά από δύο μήνες κλειστη σχολή και χωρίς να έχουν την ευθύνη οι φοιτητές; Γιατι εμένα δν μου φαίνεται ότι αυτό βοηθάει τους φοιτητές, σαν τιμωρία μοιάζει.

Sent from my LT30p using Tapatalk
Σε κανεναν δεν αρεσει αυτο αλλα θα πρεπει να σκεφτουμε οτι κινδυνευουμε να χασουμε και εξαμηνο και εξεταστικες (σεπτεμβριου+φεβρουαριου εννοειται) οποτε και μεσα σε ολο αυτο το μπαχαλο καλο θα ηταν να προσεξουμε μην με τις πραξεις μας χασουμε και αυτο που τωρα παει να γινει! Ολοι θελαμε 1 μηνα εξεταστικη και εξαμηνο απο τη 1 οκτωβρη ωστε να τελειωσουμε αρχες ιουλιου. (κανεις δεν θελει να βασανιζει τον εαυτο του)
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

nickosv wrote:
a_nikos wrote:
filippos wrote:Τι μαλακίες είναι αυτές που διαβάζω για mail κλπ ; Ποιος είπε ότι όλοι οι μη επι πτυχίω προτιμούν να δώσουν το Φλεβάρη αντι για τώρα;
Γιατί αρπαζεσαι; Εσένα σου αρέσει το σενάριο να βγει Παρασκευή πρόγραμμα και Δευτέρα να ξεκινήσει εξεταστική fast forward μετά από δύο μήνες κλειστη σχολή και χωρίς να έχουν την ευθύνη οι φοιτητές; Γιατι εμένα δν μου φαίνεται ότι αυτό βοηθάει τους φοιτητές, σαν τιμωρία μοιάζει.

Sent from my LT30p using Tapatalk
Σε κανεναν δεν αρεσει αυτο αλλα θα πρεπει να σκεφτουμε οτι κινδυνευουμε να χασουμε και εξαμηνο και εξεταστικες (σεπτεμβριου+φεβρουαριου εννοειται) οποτε και μεσα σε ολο αυτο το μπαχαλο καλο θα ηταν να προσεξουμε μην με τις πραξεις μας χασουμε και αυτο που τωρα παει να γινει! Ολοι θελαμε 1 μηνα εξεταστικη και εξαμηνο απο τη 1 οκτωβρη ωστε να τελειωσουμε αρχες ιουλιου. (κανεις δεν θελει να βασανιζει τον εαυτο του)
Δεν παίζει να χαθεί το εξάμηνο είναι η δική μου εντύπωση μετά τη χθεσινή συνέλευση των καθηγητών. Κ εγώ το φοβόμουν στην αρχή αλλά πρέπει να γίνει κάτι πολύ αναπάντεχο για να χαθεί. Κ κανένας δεν το θέλει
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
doriiina
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 59
Joined: Tue Jan 15, 2013 7:52 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by doriiina »

Νομίζω πως δημιουργείται ένταση χωρίς λόγο. Έχουμε υποστεί όλοι ταλαιπωρία εδώ και δύο μήνες και τώρα που ανέφερε κάποιος ότι μπορεί να μη χαθεί η εξεταστική θα πούμε "ευχαριστούμε, αλλά δε θέλουμε";
Τις τελευταίες μέρες είχαμε αρχίσει όλοι να αποδεχόμαστε ότι έχει χαθεί η εξεταστική, οπότε με το να γίνει έστω και βιαστικά δε νομίζω ότι βγαίνει κανείς χαμένος. Και στην τελική, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δώσει με το ζόρι μάθημα. Αν κάποιοι δεν προλαβαίνετε ή δε θέλετε, μπορείτε να τα δώσετε το Φεβρουάριο. Από κει και πέρα, υπάρχουν φοιτητές που μπορεί να χρωστάνε πχ 1,2 ή 3 μαθήματα και θέλουν να πάρουν πτυχίο τώρα ή άλλοι που δεν έχουν στόχο ζωής να τελειώσουν τη σχολή στα 10 χρόνια.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by ιστορικός mech-eng »

ε αφου κανεις δεν θελει να βασανιζει τον εαυτο του ας κατσουμε τωρα να δωσουμε γρηγορα γρηγορα μαθηματα ,να τα βαλουμε και κανα σκ ,να τα βαλουμε και βραδυ και ξημερωμα αμα λαχει γ να μπορουμε ολοι μαζι μεσα φλεβαρη να λεμε οτι τελειωσε το εξαμηνο και ξεκιναει η εξεταστικη του χειμωνα.
το οτι καποιοι δουλευουμε (ναι το ξερω δικο μας προβλημα αυτο) δεν απασχολει κανεναν και οι υπευθυνοι προτιμουν αντι να δωσουν ικανοποιητικο τουλαχιστον χρονο στην εξεταστικη και στα μαθηματα να τα στριμωξουν ολα μαζι ,ωστε να λενε το χειμωνα οτι η διμηνη απεργεια τους δεν πηγε και τοσο πισω τα πανεπιστημια.

το ζητημα εδω νομιζω δεν ειναι ποτε θα γινει η εξεταστικη ,αλλα πως θα γινει.και ειναι προφανες αυτο ,γιατι κανενας δεν θελει να χασει ουτε μαθηματα ,ουτε πιστευω οι πειρσσοτεροι απο μας βαριουνται να διαβαζουν...
fateswarm
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Oct 28, 2012 9:34 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by fateswarm »

"Στο ΕΜΠ, πάντως, όπου ο σύλλογος ΔΕΠ έλαβε απόφαση να ξεκινήσουν τα μαθήματα από την προσεχή Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου, οι αρμόδιες υπηρεσίες συντάσσουν πρόγραμμα εξετάσεων και πρόγραμμα εξεταστικής. "
http://www.nooz.gr/greece/sti-dikaiosin ... epistimion
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Irishman »

Vladimir wrote: Ας μην πιάσουμε τα προβλήματα πιο ειδικών ομάδων όπως λέει ο ιστορικός.
πχ κάποιων που μπορεί να είχαν μαθήματα ενός χεριού και είχαν κόψει αναβολή και παρουσιάζονται τη Δευτέρα :mrgreen:
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by rg1989 »

Κανένα νέο από τους ΙΔΑΧ προέκυψε;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”