Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by soti »

gabrielknight wrote:Το οποιο σημαινει;
Χέσε ψηλά και αγνάντευε.
fateswarm
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Oct 28, 2012 9:34 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by fateswarm »

Εμάς που μπορεί να χάσουμε τουλάχιστον ένα χρόνο από τη ζωή μας περιμένοντας μας ακούει κανείς;

Χρειάζονται πραγματικά 15 άτομα στη βιβλιοθήκη για να γράψουν φοιτητές για κάρτες βιβλιοθήκης;

Μου φαίνεται μερικοί έχουν τον κομμουνισμό αυτοσκοπό, ακόμα και αν αδικεί μερίδα κόσμου.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

Να αξιολογηθούν ζητούν οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΕΜΠ
Η Γενική Συνέλευση των διοικητικών υπαλλήλων του ΕΜΠ αποφάσισε -την ύστατη στιγμή- και με πλειοψηφία να απογραφούν οι διοικητικοί υπάλληλοι του Ιδρύματος. Κυριάρχησαν φωνές λογικής…
μία καλή εξέλιξη και σίγουρα θα βοηθήσει την εκτόνωση της κατάστασης
πηγή http://www.inews.gr/62/na-axiologithoun ... tou-eb.htm
Αγαπητοί συνάδελφοι,

βρείτε εδώ την υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεται παρακάτω.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νομική συμβουλή του δικηγόρου των Συλλόγων μας κύριου Κατρούγκαλου, αύριο θα κοινοποιηθεί σε ΕΜΠ και Υπουργείο Παιδείας επιστολή των Συλλόγων με συνημμένο τη γνωμοδότηση του Δικηγόρου, σύμφωνα με το οποίο θα γνωστοποιούμε ότι δεν θα απογραφούμε λόγω των όσων αναφέρονται στη γνωμοδότηση.

Παράλληλα, η συλλογή υπογραφών από όλα τα μέλη των Συλλόγων για τη μη συμμετοχή στην απογραφή και σε άλλες διοικητικές πράξεις εν μέσω απεργίας, συνεχίζεται κανονικά και αύριο.

Όσοι συνάδελφοι, παρόλα αυτά, θέλουν πέραν των παραπάνω ενεργειών να προβούν και σε ατομική υπεύθυνη δήλωση, σύμφωνα και με την απόφαση της ΓΣ, αυτό μπορούν να το κάνουν αύριο το πρωί και μέχρι τις 13:00 στη Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος. Σας επισυνάπτουμε την ΥΔ που πρέπει να συμπληρωθεί και να θεωρηθεί το γνήσιο της υπογραφής. Υπεύθυνες Δηλώσεις θα υπάρχουν και στη Βιβλιοθήκη. Την αποστολή των δηλώσεων θα την αποφασίσουν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι αν το επιθυμούν αύριο ή όποτε αυτό κριθεί απαραίτητο.

Τέλος, η κινητοποίηση έξω από τη Βουλή κατά τη ψήφιση της επίμαχης τροπολογίας ορίστηκε για τις 15:00 αύριο το μεσημέρι.
πηγή http://www.seid.ntua.gr/?p=371)
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Απ: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Irishman »

fateswarm wrote:Εμάς που μπορεί να χάσουμε τουλάχιστον ένα χρόνο από τη ζωή μας περιμένοντας μας ακούει κανείς;

Χρειάζονται πραγματικά 15 άτομα στη βιβλιοθήκη για να γράψουν φοιτητές για κάρτες βιβλιοθήκης;

Μου φαίνεται μερικοί έχουν τον κομμουνισμό αυτοσκοπό, ακόμα και αν αδικεί μερίδα κόσμου.
Χρειάζονται τα άτομα. Το θέμα είναι να αξιοποιούνται. Όπως πχ με τους θυρωρούς-φύλακες που διώχνουν ενώ 1/3 πύλες είναι μονίμως unavailable.

Από το NOKIA 3310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by a_nikos »

Χθες υπήρξαν κάποια δημοσιεύματα μεγάλων εφημερίδων και ενημερωτικών ιστοσελίδων τα οποία αναφέρουν ότι οι υπάλληλοι του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου αποφάσισαν να προχωρήσουν στην απόγραφή τους.
Από όσα ξέρουμε ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μάλιστα οι εργαζόμενοι είχαν αποφασίσει να μαζέψουν υπεύθυνες δηλώσεις μη απογραφής. Καλά θα κάνουν αυτές οι εφημερίδες πρώτα να μάθουν να γράφουν το Μετσόβιο και όχι το Μετσόβειο και να σταματήσουν την παραπληροφόρηση. Μπορεί κάποιοι να θεωρούν δίκαιες ή άδικες τις απεργιακές κινητοποιήσεις αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ορθότητα των ειδήσεων. Mάλιστα σύντομα πρόκειται να αναρτηθεί επιστολή διάψευσης.
Πηγη: http://www.unblogger.gr/2013/10/emp-pse ... mZQ3_lkMwF
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

Αυτό εδώ δίνει νέα προθεσμία στις εγγραφές των πρωτοετών
Με απόφαση της Πρυτανίας του Μετσόβιου Πανεπιστημίου παρατείνονται οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών μέχρι 25/10/2013
πηγή http://www.neolaia.gr/2013/10/22/protoe ... z2iSHww5R4
αυτό εδώ συμφωνεί για ΕΜΠ, δίνει άλλα για ΕΚΠΑ, τέλος πάντων http://www.esos.gr/article/fitites-eidi ... n-foithton
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Mike 1.0 »

Μόνο σ' εμένα φαίνεται ότι οι εξελίξεις σέρνονται?
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Irishman »

Σε μια δομημένη κοινωνία θα ήμασταν στο πλευρό των απολυόμενων χωρίς αντικατάσταση υπαλλήλων του ήδη υπολειτουργούντος ιδρύματος. Αλλά τώρα μας νοιάζει να ξεμπερδεύουμε γιατί έχουμε και δουλειές, πληρώνουν οι γονείς, πληρώνουμε εμείς που δεν έχουμε και δουλειές κοκ και λογικά το τελευταίο που σκεφτόμαστε είναι οι "βολεμένοι". Στο παπάρι μου οι βολεμένοι λοιπόν, ας βγει ονομαστικά η κυβέρνηση αν έχει τα κότσια, να πει αυτούς τους έβαλα εγώ-αυτούς το αδερφάκι μου με τον ήλιο και να τους απολύσει, να μας τους πει κιόλας να μην τους προσλάβει άλλος, γιατί έκαναν το λάθος και δέχτηκαν μια θέση που τους έδωσε το δημόσιο με τρόπο που στην πλειοψηφία γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα (με μέσο δηλ.). Όμως ΑΠΑΙΤΩ να αντικατασταθούν ή να αλλάξουν πόστο ώστε το ΕΜΠ να έχει θυρωρό και στην πύλη Ζωγράφου, να έχει υπαλλήλους στη βιβλιοθήκη για να εξυπηρετούν και να βοηθούν τους φοιτητές που θα προτιμούν πλέον τη βιβλιοθήκη και τις υπηρεσίες τις για μελέτη, να έχει τετραπλάσια δρομολόγια για λεωφορεία που εξυπηρετούν την Πολυτ/λη κλπ κλπ. Ή μήπως τα 242 για τα οποία γκρινιάζαμε κόπηκαν μόνα τους; Ξύπνησαν οι οδηγοί και είπαν δεν ξαναπάμε Πολυτεχνείο;

Αλλά έτσι μας έχουν κάνει, λογική είναι και η αντίδραση των ανενεργών φοιτητών. Απλά επειδή όλα στη χώρα δυστυχώς είναι you 're either with us, or against us και στη θέση να μπαίνω σε αυτά τα ψευτοδιλήμματα δε με έφεραν οι διοικητικοί βολεμένοι των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, είμαι with them.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

fateswarm wrote:Μου φαίνεται μερικοί έχουν τον κομμουνισμό αυτοσκοπό, ακόμα και αν αδικεί μερίδα κόσμου.
αδικεί όλο τον κόσμο. ακόμα και αυτούς που τον θέλουν και τον επιβάλλουν.

Irishman wrote:Αλλά έτσι μας έχουν κάνει, λογική είναι και η αντίδραση των ανενεργών φοιτητών. Απλά επειδή όλα στη χώρα δυστυχώς είναι you 're either with us, or against us και στη θέση να μπαίνω σε αυτά τα ψευτοδιλήμματα δε με έφεραν οι διοικητικοί βολεμένοι των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων, είμαι with them.
νομίζω ότι κάνεις λάθος. σε αυτό το ψηφιακό επίπλαστο δίλημμα σε έφεραν και οι διοικητικοί, ή όποιος έστω τους 'εκπροσωπεί'. το 'δεν περισσεύει κανένας' είναι εξίσου ακραίο με το 'να διώξουμε το 35 % του προσωπικού'. και σε αυτό το δίλημμα-πόλεμο έχουν μπει και οι δύο πλευρές εξίσου και από την αρχή.

Irishman wrote:Στο παπάρι μου οι βολεμένοι λοιπόν, ας βγει ονομαστικά η κυβέρνηση αν έχει τα κότσια, να πει αυτούς τους έβαλα εγώ-αυτούς το αδερφάκι μου με τον ήλιο και να τους απολύσει,
ποια κυβέρνηση έχει παπάρια; και ποιο συνδικαλιστικό όργανο έχει παπάρια;

Irishman wrote:Όμως ΑΠΑΙΤΩ να αντικατασταθούν ή να αλλάξουν πόστο ώστε το ΕΜΠ να έχει θυρωρό και στην πύλη Ζωγράφου, να έχει υπαλλήλους στη βιβλιοθήκη για να εξυπηρετούν και να βοηθούν τους φοιτητές που θα προτιμούν πλέον τη βιβλιοθήκη και τις υπηρεσίες τις για μελέτη, να έχει τετραπλάσια δρομολόγια για λεωφορεία που εξυπηρετούν την Πολυτ/λη κλπ κλπ. Ή μήπως τα 242 για τα οποία γκρινιάζαμε κόπηκαν μόνα τους; Ξύπνησαν οι οδηγοί και είπαν δεν ξαναπάμε Πολυτεχνείο;
όμως για να έχεις βιβλιοθήκη, φύλαξη, ασφάλεια, μεταφορές πρέπει να φύγουν αυτοί οι εργαζόμενοι που έρχονται για καφέ και επειδή έχω ζήσει έναν τομέα δύο χρόνια και κάθε μέρα, όλη μέρα σου λέω ότι η αναλογία εργαζόμενων/φραπεδιάριδων είναι 3/1. και κανένας δεν λέει 'να βρούμε αυτόν τον έναν'. και αυτό σε τομέα. σε κάτι πρυτανείες και γραμματείες το ποσοστό είναι χειρότερο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Irishman »

ο σκοπός δηλαδή της συγκεκριμένης κυβέρνησης (με την κίνηση αυτή στα πανεπιστήμια) είναι να αποκτήσουμε αυτά τα αγαθά και παροχές που αναφέρουμε; αν το πιστεύεις, διαφωνούμε απ΄τα θεμέλια, δεκτό.

(για τους φραπεδιάρηδες είναι άλλη κουβέντα, ενδοϊδρυματική και δε διαφωνώ καθόλου. αν αντί για 8 ωρες πχ δουλεύουν 2, τότε θέλω τουλάχιστον ώρες εργαστηρίου*3 στο πρόγραμμα σπουδών πχ)
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”