Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by castiel »

Image

Το Chromebook Pixel είναι γεγονός. Είναι το πρώτο Google laptop κατασκευασμένο 100% με προδιαγραφές Google, σε software και hardware. Το Chromebook Pixel είναι το laptop με την μεγαλύτερη ευκρίνεια σε οθόνη laptop που έχει κατασκευαστεί ποτέ.

Τελικά το concept video που πρόσφατα είδαμε, ήταν κάτι παραπάνω από ιδέα. Το Google όχι μόνο έφτιαξε το δικό του laptop αλλά σχεδίασε το laptop όπως ακριβώς θέλει να είναι. Chrome OS στο λειτουργικό για απόλυτο έλεγχο του software και το hardware με την απίστευτη οθόνη αφής και Gorilla Glass.

ΒΑΣΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Οθόνη: Αφής στις 12.85 ίντσες με ανάλυση 2560 x 1700 pixel στα 239 ppi
Επεξεργαστής: Dual core Intel Core i5 1.8GHz, Intel HD Graphics 4000, 4GB RAM DDR3
Αποθηκευτικός χώρος: 32GB ή 6GB SSD και 1ΤΒ Google Drive για τρία χρόνια
Επικοινωνία: Dual band WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetoo 3.0, LTE, 2 x USB 2.0, SD card reader
Μπαταρία: Διάρκεια μέχρι και 5 ώρες
Άλλα: Κάμερα 720HD, Gorilla Glass, Μικρόφωνο, Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο

Το Chromebook Pixel είναι φτιαγμένο από αλουμίνιο. Απλός σχεδιασμός με καθαρές γραμμές και οθόνη αφής με αναλογία 3:2. Το Google σημειώνει ότι το laptop κάνει boot σε μερικά μόλις δευτερόλεπτα εξαιτίας του βελτιστοποιημένου Chrome OS και του SSD. Αισθητή είναι η απουσία σχισμών για εξαερισμό.

Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του Pixel είναι το πληκτρολόγιο. Εκτός από τον φωτισμό, το Google επέλεξε να χρησιμοποιήσει την σειρά των F κουμπιών για κάτι πιο χρήσιμο και πρακτικό. Το Chromebook Pixel έρχεται με κουμπιά για την ένταση της φωνής, back και forward κλπ.

Στην Αμερική το Chromebook Pixel θα κυκλοφορήσει με τιμή 1299 δολάρια για το WiFi μοντέλο και 1499 δολάρια για το LTE μοντέλο που χρησιμοποιεί SSD 64GB. Στην Αγγλία η τιμή θα είναι 1049 για το WiFi μοντέλο. Τα πρώτα Chromebook Pixel θα είναι διαθέσιμα τον Απρίλιο 2013.



http://www.pestaola.gr/chromebook-pixel-laptop-timi/
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by a_nikos »

Πολλα τα λεφτα, αν ηταν πιο οικονομικο θα ηταν μια καλη αγορα. Με αυτα τα λεφτα φτανεις το MacBook
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by castiel »

πέρα από τα λεφτά εμένα με προβληματίζει το γεγονός του chrome os.
ένα λειτουργικό που τρέχει στο "σύννεφο".

"Αποθηκευτικός χώρος: 32GB ή 6GB SSD και 1ΤΒ Google Drive για τρία χρόνια"

υπάρχουν συνδέσεις που να μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο? τουλάχιστον για Ελλάδα, γιατί για εξωτερικό δεν ξέρω, δεν θα μπορούσα να βασίζομαι 100% στο ίντερνετ.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by eΝy »

Αποθηκευτικός χώρος: 32GB ή 6GB SSD και 1ΤΒ Google Drive για τρία χρόνια
Google you are doing it right.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by Διάτανος »

Γενικά υπερέχει του MacBook Pro?
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by castiel »

χωρίς να έχει βγει στην αγορά, δεν μπορούμε να το πούμε αυτό νομίζω.
εδώ βρήκα ένα συγκριτικό. http://www.gizmag.com/macbook-air-vs-go ... son/26371/
ουσιαστικά έχει καλύτερη οθόνη (+touch. μπορεί να ακούγεται περιττό, αλλά έχει τη χρησιμότητα του)

και μετά είναι θέμα λειτουργικού για μενα.
εγώ όπως είπα δεν θα πήγαινα αυτή τη στιγμή σε cloud based λειτουργικό.ο eny φαίνεται να εχει διαφορετική άποψη :P
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by a_nikos »

Για Ελλαδα σε καμια περιπτωση δεν βολευει να εξαρτασαι 100% απο το ιντερνετ. Για ενα μικρο Chromebook ισως τα εδινα τα λεφτα, αλλα αυτα μου φαινονται παρα πολλα. Ιδιαιτερα οταν η Apple κατα την αποψη μου σου δινει καλυτερη εναλλακτικη
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Chromebook Pixel, το πρώτο Google laptop!

Post by zke »

Σαν ιδέα μου αρέσει το cloud OS. Τα 64GB δεν είναι και λίγα, ο σκοπός είναι να έχεις μόνο τα προγράμματα και ότι αρχεία έχεις ανάγκη, όχι αμέτρητες ταινίες και σειρές!
Η διαφορά με το macbook (1400$, 8GB RAM, νομίζω καλύτερο επεξεργαστή και 12ppi λιγότερα και με κανονική οθόνη, όχι αφής) μου φαίνεται σχετικά μικρή, οπότε για την ώρα θα προτιμούσα το mbp. Αλλά σίγουρα θέλω να δω πως θα εξελιχθεί το chrome OS.
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”