Τρίτη 09/10/2012

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by (β-α)/2 »

SlasherG wrote: με λίγα λόγια, κλειστή η μεσογείων λίγο πιο πάνω από το ύψος της κατεχάκης από τις 9 το πρωί για αυτοκίνητα,

επίσης κλειστή η αττική οδός από ελ βενιζέλος μέχρι έξοδος κατεχάκης στην περιφερειακή υμηττού,

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ η ενδιάμεση διαδρομή από έξοδος αττικής οδού έως Λ μεσογείων για αυτοκίνητα από 9.00-22.00

δηλαδή, εγώ καταλαβαίνω ότι μπορείς να προσεγγίσεις τη σχολή μόνο αν έρχεσαι από κοκκινοπούλου, ή αν παρκάρεις χολαργό ξέρω γω και περάσεις απέναντι.


...εγώ πάντως δε θα δοκιμάσω καν..
όπου κι αν πάω θα έχει και τρελή κίνηση..
Βρε παιδιά, μισό λεπτάκι, όλα τα άρθρα λένε το εξής: "Με ανακοίνωσή της η ΓΑΔΑ ενημερώνει ότι με απόφαση του Γενικού Αστυνομικού Διευθυντή Αττικής απαγορεύεται για λογούς δημόσιας ασφάλειας και μη διατάραξης της κοινωνικοοικονομικής ζωής της πρωτεύουσας, από τις 9 το πρωί ώς τις 10 το βράδυ, κάθε δημόσια υπαίθρια συνάθροιση ή πορεία στην Αθήνα. Απαγόρευση και στην Αττική Οδό, από και προς το αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος.

Από τις «απαγορευμένες» περιοχές εξαιρούνται η Ομόνοια και το Σύνταγμα.

Η απαγόρευση αφορά την περιοχή που περικλείεται από:" κλπ κλπ

Για ποιο λόγο καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι απαγόρευεται κανείς να κυκλοφορήσει σε αυτές τις περιοχές/δρόμους με αυτοκίνητο/πόδια κλπ; Η απαγόρευση αναφέρει συναθροίσεις και πορείες. Εκτός αν έχει αλλάξει ο όρος της συνάθροισης..
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by SlasherG »

εγώ το λεώ για κλειστούς δρόμους. δεν έχω τρόπο να έρθω, και δε σκοπεύω να περπατήσω από κατεχάκη για μιάμιση ώρα μάθημα.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by (β-α)/2 »

ναι, αυτό ρωτάω, δε λέει πουθενά ξεκάθαρα ότι οι δρόμοι αυτοί θα είναι κλειστοί. Λέει πως απαγορεύονται οι συναθροίσεις και οι πορείες σε αυτούς. (πέρα βέβαια του συντάγματος και της ομόνοιας που θα είναι κλειστά λόγω πορειών)
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by (β-α)/2 »

Μέσα στο άδικο σου /, έχεις δίκιο κι ας μη φαίνεται. Όσο κι αν ήμουν περήφανη πως γνώριζα αρκετά καλά τους όρους, πορείες και συναθροίσεις, καθώς φαίνεται η αγαπητή τροχαία τους εννοεί διαφορετικά. Επειτα από μία ώρα που προσπαθώ να επικοινωνήσω με την τροχαία, μας ενημέρωσε πως θα είναι κλειστοί οι δρόμοι και για τα οχήματα. και ερωτώ:

ΑΠΟ ΠΟΤΕ @#%#$%#$ η συνάθροιση έχει μεμονομένη έννοια; Οι επίσημες ανακοινώσεις τους μάραναν..


________________________________________
EDIT
________________________________________
Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους στο: 2105284121
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by Kyria_patatokeftou »

κλειστό θα είναι το κέντρο κέντρο, βασ. σοφίας, σύνταγμα, μεγ. μαξίμου τέτοια. Οι πολλοί δρόμοι που αναφέρονται θα είναι για πορείες + συναθροίσεις, άρα θα μπορείς να περάσεις με αυτοκίνητο, λεωφ, πόδια κλπ. ε? :?
Επίσης, κατάλαβα, ότι αν είσαι σχολή πριν τις 10 όλα οκ, το πρόβλημα είναι για μετά: το μετρό κατεχάκη κ ευαγγελισμός θα είναι κλειστό, λεωφορεία θα κυκλοφορούν μετά τις πέντε αλλά λογικά δεν θα περνούν από το κέντρο, και αν έχεις τουτού θα έχει απίστευτη κίνηση.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by kage21 »

Απο οτι φαινεται να λεει η ημιδιαφορα παραπανω η Κατεχακη θα ειναι κλειστη και για αμαξια μεχρι ποιος ξερει τι ωρα...οποτε δεν ξερω αν μπορεις να βασιστεις στον να ερθεις με αμαξι στη σχολη γενικα
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by cornerstone »

Ναι είναι πολύ πιθανό να μην είναι όλοι οι δρόμοι κλειστοί,πέραν των πολύ κεντρικών που οδηγούν σε κυβερντητικά κτίρια(υπουργεία,πρεσβεία Γερμανίας,Μέγαρο Μαξίμου κλπ),αλλά δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να πάρεις λεωφορείο μετά τις 5 που θα τεθούν και πάλι σε λειτουργία.Η μόνη λύση που σκέφτομαι,είναι να πάρεις το μετρό από την Εθνική Άμυνα,και μετά αν θες να αλλάξεις γραμμή,κατεβαίνεις Μοναστηράκι και παίρνεις ηλεκτρικό και αφότου απομακρυνθείς αρκετά απ΄το κέντρο παίρνεις λεωφορείο...

Αλλά και πάλι θα επικρατεί πανικός στους δρόμους αύριο...Δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει τον κόπο να ανέβει κανείς,και ας μην ξεχνάμε ότι κάπου άκουσα,ότι ενδέχεται να μην γίνουν και μαθήματα όλες τις ώρες...Θα φροντίσουν οι παρατάξεις μας...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
Demi
Private
Private
Posts: 2
Joined: Sun Sep 16, 2012 12:44 am
Σχολή: Χημικός
Gender: Female

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by Demi »

Παιδιά καλησπέρα! Τελικά αύριο οι σχολές λειτουργούν κανονικά; Συγγνώμη για την αφέλεια της ερώτησης αλλά είμαι πρωτοετής και μένω και αρκετά μακριά οπότε η μετακίνηση με μέσα μου είναι δύσκολη ακόμη και σε κανονικές συνθήκες...Ευχαριστώ προκαταβολικά!
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by Kitharistas »

Demi wrote:Παιδιά καλησπέρα! Τελικά αύριο οι σχολές λειτουργούν κανονικά; Συγγνώμη για την αφέλεια της ερώτησης αλλά είμαι πρωτοετής και μένω και αρκετά μακριά οπότε η μετακίνηση με μέσα μου είναι δύσκολη ακόμη και σε κανονικές συνθήκες...Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλύτερα και να γίνει μάθημα να μην δοκιμάσεις να πας αύριο αφού έχεις έτσι κι αλλιώς δύσκολη πρόσβαση στην σχολή. Πολύς κόσμος δεν θα πάει έτσι κι αλλιώς υπό τις παρούσες συνθήκες.
Rock on buddies...
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τρίτη 09/10/2012

Post by Kyria_patatokeftou »

χαχα φαντάζεστε να μην έρθει αύριο η μέρκελ τελικά ?! :P
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”