Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Δηλαδη ξερεις ποση ζητηση εχουν οι software engineers και σου φαινεται πολυ λιγη να φανταστω ε?
αν δεν μιλούσαμε για μια σχολή χίμαιρα αυτό θα είχε βάση. και το ότι είναι χίμαιρα φαίνεται ότι οι απόφοιτοί της δεν έχουν σταθερή απορρόφηση σε όλους τους κλάδους, αλλά ευκαιριακά ανά κλάδο και με τεράστιες μεταπτώσεις. Δηλαδή τώρα το software engneering έχει πολύ πέραση γιατί η παγκόσμια οικονομία πάει στο ρελαντί,και με λίγο φρένο, δεν γίνονται μεγάλες επενδύσεις σε παραγωγικούς κλάδους από κανέναν και όλοι κοιτάνε να την βγάλουν στο φθηνό με software. είναι και η φούσκα αυτών των εταιρειών που ανεβάζει τις μετοχές αυτής της κατεύθυνσης.

και είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι τρώνε πολλή διαφήμιση στην ελλάδα που δεν τους αξίζει και γι' αυτό δεν μπορεί κανένας να μου αλλάξει την άποψη όσο λάθος και αν είναι.
Kyria_patatokeftou wrote:Το πιο τραγικό απ'όλα είναι ότι οι πολιτικοί έχουν βάση 18.1 και οι αξιωματικοί αστυνομίας 18.5 !!!!! Πού πάμε?!
η ίδια λογική που σε μια δύσκολη στιγμή οι άνθρωποι κοιτάνε να μην χάσουν και όχι πώς να κερδίσουν.
castiel wrote:στις αστυνομικες δεν μετράνε τα αθλήματα έξτρα, ή τα περνάς, ή όχι!
κοίταγα μια δόση τις επιδόσεις που χρειάζεται, πρέπει να μην έχεις κάνει ποτέ γυμναστική στη ζωή σου για να μην τα περάσεις.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by Kyria_patatokeftou »

Kuchiki_Byakuya wrote:
αν δεν μιλούσαμε για μια σχολή χίμαιρα αυτό θα είχε βάση. και το ότι είναι χίμαιρα φαίνεται ότι οι απόφοιτοί της δεν έχουν σταθερή απορρόφηση σε όλους τους κλάδους, αλλά ευκαιριακά ανά κλάδο και με τεράστιες μεταπτώσεις.
και είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι τρώνε πολλή διαφήμιση στην ελλάδα που δεν τους αξίζει και γι' αυτό δεν μπορεί κανένας να μου αλλάξει την άποψη όσο λάθος και αν είναι.
αυτό ίσως συμβαίνει και γιατί έχουν τόσο ευρύ αντικείμενο μαθημάτων σα σχολή, και οι φοιτητές πάνε λίγο στα τυφλά με τις κατευθύνσεις χωρίς να πολυξέρουν τι θέλουν. δεν ξέρω εάν τελικά αυτό είναι καλό ή όχι...
κοίταγα μια δόση τις επιδόσεις που χρειάζεται, πρέπει να μην έχεις κάνει ποτέ γυμναστική στη ζωή σου για να μην τα περάσεις.
ή να είσαι κοντή :P ναι ρε φίλε, βγάλε και τους κοντούς από τις αστυνομικές+στρατιωτικές, βγάλε και τους στραβούς από τους ίκαρους, τότε είναι σα να είναι μεγαλύτερη η πραγματική ζήτηση από αυτή που αποτυπώνει η βάση των σχολών αυτών! θεε μου, γιατί? βασικά, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή και ίσα ίσα είναι χρήσιμοι οι μορφωμένοι αστυνομικοί αλλά να το βάζει πρώτη επιλογή ένας 18χρονος, λίγο κατάντια μου φαίνεται... :(
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:βασικά, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή και ίσα ίσα είναι χρήσιμοι οι μορφωμένοι αστυνομικοί αλλά να το βάζει πρώτη επιλογή ένας 18χρονος, λίγο κατάντια μου φαίνεται...
καλά το στρατιωτικός ψιλοτρώγεται, το αστυνομικός με τίποτα.
Kyria_patatokeftou wrote:αυτό ίσως συμβαίνει και γιατί έχουν τόσο ευρύ αντικείμενο μαθημάτων σα σχολή, και οι φοιτητές πάνε λίγο στα τυφλά με τις κατευθύνσεις χωρίς να πολυξέρουν τι θέλουν. δεν ξέρω εάν τελικά αυτό είναι καλό ή όχι...
αν το 'το τόσο ευρύ αντικείμενο μαθημάτων' γίνει 'ο κάθε καθηγητής μπαίνει και ανοίγει εργαστήρια γιατί έτσι του καύλωσε και φτιάχνει το δικό του κάστρο' συμφωνώ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by castiel »

Kyria_patatokeftou wrote:αλλά να το βάζει πρώτη επιλογή ένας 18χρονος, λίγο κατάντια μου φαίνεται... :(
παιδιά είναι απλά τι πράγματα.. δείτε τι προσφέρουν αυτές οι σχολές, αυτή τη περίοδο.
σίγουρη δουλειά, σίγουρο μισθό. ποια άλλη σχολή τα προσφέρει αυτά? συμμαθητής μου πήγε στη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών και ήδη παίρνει κάθε μήνα 800+ ευρώ.
θα μου πείτε το κλασσικό, αν είσαι καλός και δουλειά θα βρεις και καλά λεφτά θα πάρεις. μπορεί επίσης να μου πείτε ότι ο μισθός και η εξέλιξη αυτών είναι προδιαγεγραμμένες και έχουν ταβάνι, ενώ οι δικές μας όχι.

ναι αλλά μπορώ να πω από τώρα αν θα γίνω καλός μηχανολόγος και θα φτιάξω μηχανισμό ή καλός ναυπηγός, ή επειδή μου άρεσε η φυσική στο Λύκειο και πήγα φυσικό θα είμαι ο επόμενος einstein ή θα πάω νομική, θα φύγω για αμερική και θα με πάρει η apple για να βάζω τη samsung να μου δώσει 1 δις αποζημείωση??
η απάντηση είναι όχι. και από όλους εμάς σε αυτές τις σχολές λίγοι είναι που θα ξεχωρίσουν. και ειναι ένα ρίσκο που μπορεί να φοβάσαι να πάρεις.


και όταν ζεις σε μια χώρα με τόσα προβλήματα, και βλέπεις την οικογένειά σου να τα βγάζει δύσκολα πέρα, θα το σκεφτείς να πας, ακόμα και αν δεν σου αρέσει.. + σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως υπάρχει και μια πίεση από το σπίτι..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by Kitharistas »

castiel wrote:στις αστυνομικες δεν μετράνε τα αθλήματα έξτρα, ή τα περνάς, ή όχι!
ή τα περνάς ή όχι αλλά βαθμό παίρνεις κανονικά αν τα περάσεις..
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by ShadowMech »

Kuchiki_Byakuya wrote: αν δεν μιλούσαμε για μια σχολή χίμαιρα αυτό θα είχε βάση. και το ότι είναι χίμαιρα φαίνεται ότι οι απόφοιτοί της δεν έχουν σταθερή απορρόφηση σε όλους τους κλάδους, αλλά ευκαιριακά ανά κλάδο και με τεράστιες μεταπτώσεις. Δηλαδή τώρα το software engneering έχει πολύ πέραση γιατί η παγκόσμια οικονομία πάει στο ρελαντί,και με λίγο φρένο, δεν γίνονται μεγάλες επενδύσεις σε παραγωγικούς κλάδους από κανέναν και όλοι κοιτάνε να την βγάλουν στο φθηνό με software. είναι και η φούσκα αυτών των εταιρειών που ανεβάζει τις μετοχές αυτής της κατεύθυνσης.

και είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι τρώνε πολλή διαφήμιση στην ελλάδα που δεν τους αξίζει και γι' αυτό δεν μπορεί κανένας να μου αλλάξει την άποψη όσο λάθος και αν είναι.
Εννοειται οτι ειναι αυτονοητο οτι θα επρεπε να χωριστουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι απο τους μηχανικους υπολογιστων. Τραβα πες το στην αναφη :P .
Δεν ειναι τοσο το ρελαντι που λες, οσο η πολυ μεγαλη εισχωρηση των υπολογιστων στη ζωη μας μεσω smartphones, tablets, mobile internet κλπ. Αυτο εχει δωσει κυριως ωθηση στον χωρο λογω των νεων δυνατοτητων που προκυπτουν. Και θα συνεχισει με τις Software as a service εφαρμογες (= online προγραμματα, χωρις instalation ή γενικα κατι να τρέχει client-side). H φουσκα των .com ειναι παλια και περασμενη ιστορια, εχει προ πολλου τελειωσει.

Για να καταλαβεις για ποσο διαφορετικο χωρο μιλαμε, οταν εμεις μαθαινουμε πραγματα που ειναι παγιωμενη γνωση εδω και μισο αιωνα, στον χωρο του software γνωση 5 ετων εχει ηδη ψιλοπαλιωσει. Οταν τα πραγματα τρεχουν τοσο γρηγορα εκει, τοτε λογικο ειναι κ η ζητηση να ειναι αντιχτοιχη.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Βάσεις Σχολών Πολυτεχνείου 2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

castiel wrote:παιδιά είναι απλά τι πράγματα.. δείτε τι προσφέρουν αυτές οι σχολές, αυτή τη περίοδο.
αν το σκεφτείτε τα σώματα ασφαλείας είναι μέσα στον κομμουνισμό. η ανέλιξη είναι προκαθορισμένη και ο μόνος τρόπος να ανελιχθείς είναι να έχεις καλές σχέσεις με τους από πάνω. sarcasm at it's finest.
ShadowMech wrote:Εννοειται οτι ειναι αυτονοητο οτι θα επρεπε να χωριστουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι απο τους μηχανικους υπολογιστων. Τραβα πες το στην αναφη .
αν το έκανες είχες πολύ θάρρος ή μεγάλη άγνοια.
ShadowMech wrote:H φουσκα των .com ειναι παλια και περασμενη ιστορια, εχει προ πολλου τελειωσει.
και αυτή η αγορά εμφανίζει σημάδια φούσκας, μπορεί να μην καταρρεύσει εντελώς ή να διαλύσει οικονομίες όπως οι .com αλλά υπερβολικά πολλοί άνθρωποι στηρίζονται εκεί.
ShadowMech wrote:Δεν ειναι τοσο το ρελαντι που λες,
μα η μόνη δύναμη που σώζει την κατάσταση είναι η Κίνα που απορροφά εμπορικά πλεονάσματα από όλους, και αυξάνεται η μεσαία τάξη που χρησιμοποιεί τα προϊόντα τεχνολογίας.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”